ana sayfa  home brew

VHF-UHF Mobil Anten Dipliği

Arabamı değiştirdiğim zaman, yaşadığım ilk problem, el cihazımı arabada nasıl kullanacağım oldu. Çünkü eski arabamda, TA1AT Naci Beyin de yardımıyla çok  güzel bir diplik yapmış ve arabaya sabitlemiştik.. Tabiki araba ile birlikte yeni sahibine gitti..

Bu problemi ilk etapta, cihazımı satarak (!) çözdüm. Böylece anten sorunum ortadan kalkmıştı.

Yeni mobil cihazımı alınca aynı sıkıntıyı yaşamamak için mıknatıslı 1/4 dalga VHF antenimi elden geçirdim ve yaklaşık 8 ay bu şekilde çalıştım. Yıllarca 5/8 VHF anten ile çalışan birisi için zor bir durumdu, çünkü ulaşamıyordum..  Elimdeki eski mobil antenlerimi tekrar kullanmaya karar verdim. Böylece diplik problemi tekrar gündeme geldi.

Kablosuz fiyatı yaklaşık 25-30 dolar olan bu aparatı yapmaya karar verdim ve kolları sıvadım. Malumunuz hep böyle olur, cihaza yüzlerce dolar sayarız ama iş anten konusuna gelince tek kelime ile sınıfta kalırız. Ama bu sefer kararlıydım, ikmalli de olsa sınıfı geçecektim.

Hemen hurdalığımı elden geçirdim. İhtiyacım olan saç parçasını buldum: 50 x 80 mm ölçülerinde ve 2 mm kalınlığında.. Bunu mengeneye sıkıştırarak, çekiç yardımıyla U şeklinde kıvırdım.  YALNIZ dikkat edilecek nokta, bagajın altına gelen kısım yaklaşık 17 mm uzunluğunda olmalıydı, fazlalığı diğer tarafa verdim, arada da 10 mm kadar bir boşluk bıraktım. OK, el yordamı ile bagaj kenarında yaptığım kontrolda bir anormallik göremedim.  Kısa tarafa 4 adet 6 mm çapında delik deldim. Delikler, kısa kenarın uç kısmına yakın hizalandı. Bu deliklere M5 somunu sarı kaynağı ile kaynattım. (Bu olayların iş yerimde cereyan ettiğini ifade edeyim) İçlerine 12 mm boyunda imbus civata vidaladım: M5x12.. Boyaya zarar vermemek için uzun kenarın altına 15x75 ölçülerinde kauçuk bir parça sıkıştırarak  yaptığım parçayı bagaja monte ettim: sonuç mükemmeldi.. Şimdi sırada anten kablosunu monte edeceğim parça  vardı. Bunu yapmama gerek kalmadı, Sevgili TA1CFT Recai  Beyin bilmem kaç yıl evvel hediye ettiği cep telefon cam anten dipliği imdadıma yetişti. Mıknatıslı antenlere göre yapıldığı için  deliksiz olan üst kısıma 20 mm çapında bir delik delip, bu parçayı da sarı kaynağı ile alt parçayı tutturdum.  Kablolu dipliği de bu deliğe vidalayınca işlem tamammıydı? Tabiki hayır, çünkü üzerinde sarı kaynak izleri olan bu kara ucube parçayı arabaya vidalarsam utancımdan arabaya binemezdim.  Tekrar kablolu dipliği söktüm ve ucube parçayı (arkadaşım) Toyota Servisine götürdüm. Sağolsun Recep Bey beni kırmadı ve arabamın renginde boyadı.

Sonuçta  kendi imalatım olan bir dipliğim olmuştu. Antenimi takınca ilk şokumu yaşadım, çünkü bagajı açınca anten, sağ arka kapıdan inme binmeyi imkansız hale getiriyordu. Anten dipliğini biraz sola ve geriye bükerek  bu sorunu, anteni  arabanın üzerine denk getirerek çözdüm.Ancak bu seferde arka cam üstündeki boyaların çizilme riski var.  Şimdi yeni bir diplik yapacağım ve bunu bagajın iniş kısmına göre dizayn edeceğim.  Tabiki 5/8 VHF antende pek birşey farketmeyecek ama dual antende  kaportaya değil, cama değecek.  O zamana kadar bagaj açıkken sağ arka kapı kullanılamayacak..

 

 

Bagaj açıkken dipliğin alttan görünüşü

   

Dipliğin son hali, home made dipliğe home made anten yakışır..  Sevgili TA2IB Ömer, bana 10 yıl önce ellerinle imal ederek verdiğin 5/8 anten hala iş görüyor.... ( www.qsl.net/ta2ib )

Malzeme Listesi:

50x80x2 mm (yaklaşık) ölçülerde saç parça,
4 adet M5x12 imbus civata-somun 50 kuruş, aslında 3 adet yeterli olabilir..
Sarı Kaynak, yerine göre 1 lira,
TA2IB dan Home Made anten, değeri ölçülemez,
TA1CFT dan Anten dipliği, değeri ölçülemez,

Sonuç:  Mükemmel..

 ta1dx 21 02 2005