CT PacketCluster konekcija sa BAYCOM modemom

Program za rad u radioamaterskim takmičenjima CT kao jednu od opcija ima mogućnost konektovanja na PacketRadio DX Cluster u cilju sakupljanja informacija o novim množiteljima za operatore u kategorijama Jedan Operator - Assisted i u kategoriji Više operatora.

Sredinom 1994. zajedno sa T97S sam uspješno isprobao tu opciju u kombinaciji sa TNC-om, ali je želja bila konfigurisati CT da radi sa BAYCOM modemom koji je relativno jeftin i veoma popularan u BiH. Pokušaji da se uz pomoć TFPCX drivera simulira DRSI modem nisu dali nikakve rezultate tako da sam pod šifrom “nemoguće” odustao od kompletnog projekta.

Stara ideja se ponovo aktuelizirala sredinom 1998. kada sam u svojim stalnim pretraživanjima Interneta, na CT-USER Mailing listi pronašao poruku od PA3EZL u kojoj je detaljno objašnjeno kako konfigurisati CT da radi sa BAYCOM modemom. Tajna koju ja nisam znao u pokušajima 1994. je u korištenju FLEXNET drivera nakon čijeg učitavanja u memoriju CT zapravo misli da komunicira sa DRSI karticom :-).

Da bi ste uopšte pokušali konfigurisati svoj sistem pored CT-a potrebni su Vam FLEXNET driveri (PCF.LZH, SER12.LZH, TFEMU.LZH) u svojoj verziji 3.3g a koji se mogu download-ovati sa FLEXNET WEB stranice.

Nakon što uz pomoć LHA arhivera raspakujete arhive u neki direktorijum na svome HDD treba u memoriju računara učitati FLEXNET drivere slijedećim redom (BAT file).

@echo off
rem prelazak u direktorijum u kojem se nalaze FLEXNET driveri
cd\flexnet
rem učitavanje FLEXNET kernela u EMS memoriju
lh flexnet
rem učitavanje FLEXNET AX25 drivera za BAYCOM modem priključen na COM2 u EMS memoriju
lh ser12 2
rem učitavanje FLEXNET drivera u memoriju
flex
rem postavljanje parametara packet veze: port 0 na 1200 baud sa uključenom
rem software carrier detect opcijom (SQL na stanici može biti otvoren), tx delayž
rem i pozivni znak
fset mode 0 1200c
fset txdelay 0 40
fset digi 0 t93y
rem centralni dio konfiguracije - emulacija DRSI kartice na hex adresi 0xff
tfemu - dr -i=0xff

Nakon toga treba startovati CT na standardan način i u konfiguraciji programa podesiti DRSI kao packet radio modem. U standardnom CT prozoru pritiskom na ALT+T prelazimo u packet način rada koji je po komandama istovjetan sa WA8DED interface-om. Sve komande se unose prethodnim pritiskom na taster ESCAPE. Uspostavljanje veze sa lokalnim čvorom ili PacketClusterom se ostvaruje slijedećim redom :

ESC I<znak>  u zagradama se nalazi Vaš pozivni znak i izmedju komande I i znaka nema razmaka.

ESC S1  prelazak na kanal 1 (na kanalu 0 veze nisu dozvoljene)

ESC C <znak čvora> connect na čvor ili PacketCluster

Ova konfiguracija omogućava više konekcija u isto vrijeme tako da se slično može konfigurisati i kanal 2 :
ESC S2
ESC I<znak-1> pozivni znak sa SSID-1
ESC C <znak čvora>

Diskonektovanje nekog od kanala (ako nije moguće uporijebiti neku od standardnih komandi tipa “b” ili “q”) se vrši prelaskom na kanal (npr. ESC S1) i komandom ESC D.

Cijeli sistem radi bez problema (barem na testnom 486/33 sa 4MB RAM, DOS 6.20, CT 8.42 i BAYCOM modemom na COM2) i po prvi put sam ga isprobao u CW dijelu WAE takmičenja 1998. Obzirom da je moguće istovremeno imati više konekcija jedini problem koji sam primijetio je taj da nikako ne možete znati da li Vas je neko konektovao na drugom kanalu, a što za vrijeme takmičenja ne možemo smatrati nedostatkom :-)

Nadam se da će ovo kratko uputstvo pomoći operatorima koji planiraju da rade u kategoriji Single Operator - Assisted kao i operatorima u kategorijama Više operatora da postignu bolje rezultate u takmičenjima koja su pred nama.