5B4/T93Y i 5B4/T97M Contest Priča


Ideja o radu nekog radioamaterskog takmičenja izvan BiH je stara već duži niz godina, a najizraženija je bila u trenucima kada je takvo nešto bilo nemoguće izvesti (1993.-1994.), a kada su pozivi za rad dolazili sa raznih strana zemaljske kugle.

Ipak da sve ne bi ostalo samo na ideji pobrinuo se Edin T97M koji je bio prvi T9 operator koji je napravio DX/Contest ekspediciju i koji je prvi mogao osjetiti kako je to biti sa druge strane pile-upa. Krajem 1997. Edin je radio CQ WW CW takmičenje iz Kuwaita, sa lokacije Abdullaha 9K2GS, a u odlasku i povratku je bio gost Ive 5B4ADA na Cyprusu i tom prilikom, uz Ivinu pomoć, ostvario kontakt sa lokalnim operatorima koji su velikodušno obećali svoje lokacije za rad u budućim CW takmičenjima.

Nakon što sam vidio gomilu fotografija koje je Edin napravio u Kuwaitu i na Cyprusu i odslušao priče o non-stop pile-upima odlučio sam da mu se prvom narednom prilikom pridružim. Iako je sve nagovještavalo da bi ta prva prilika mogao biti Cyprus za vrijeme CQ WW WPX CW takmičenja u Maju 1998. godine, ni sanjao nisam da će cijela organizacija biti napravljena u svega nekoliko dana pred putovanje i da će isto na kraju ispasti kao polutajno... Ni na kraj pameti mi nije bilo takvo nešto i ovom prilikom se izvinjavam svojim dragim prijateljima koje sam ovaj put zaboravio .

Putovanje do Cyprusa je bilo po istom scenariju kao i Edinovo u Novembru. Sarajevo-Zagreb autobusom, zatim Zagreb-Prague avionom i napokon  Prague-Larnaca avionom. Obzirom da isti avion nastavlja dalje za Dubai (A6) u toku leta smo se šalili da bi mogli produžiti za A6 i pojaviti se na vratima nekog od lokalnih A6 operatora sa rečenicom "Mi došli da radimo takmičenje..." HI. (Pojavili smo se za WW CW 1998 HI op.a.)

Sam čin slijetanja aviona na aerodrom ne predstavlja ništa posebno čak ni letaču početniku kakav sam ja, ali izgleda da je ta rutinska radnja toliko dojmila jednu slovačku porodicu kojoj su se pridružili jos neki putnici, tako da je pilot dobio gromki aplauz. Već po samom slijetanju u Larnacu nam je bilo jasno "koliko je sati" i gdje smo došli. Nakon Sarajeva, Zagreba i Praguea sa nekih 15-16 stepeni i oblačnim vremenom, stigli smo u grad gdje temperatura u 2100 sati iznosi 29 stepeni. U podne se penje i do 40, a jos je mjesec Maj...Viziranje pasoša i kontrola prolazi bez problema i sada samo ostaje da vidimo da li nas je i prtljaga pratila. Na sreću Edinov pesimizam po ovom osnovu se pokazao neopravdanim.

Ivo 5B4ADA nas je čekao na aerodromu i nakon nekih 45 minuta vožnje smo bili u Nicosiai. Obzirom da je Cyprus bivša engleska kolonija vožnja lijevom stranom je bila posebno neobična. Ivo sa tim načinom vožnje nema problema, ali ih je Edin imao za vrijeme svog boravka u Novembru 1997. kada je uporno pokušavao da sjedne na vozačevo mjesto HI. Ostatak večeri je protekao u razgovoru o svemu i svačemu, ponajviše taktici za takmičenje, uslovima na opsezima, ali i o predstojećem svjetskom prvenstvu u nogometu.

Sutrašnji dan je bio prava prilika za isprobati opsege i steći kakav-takav osjećaj prije takmičenja. Ivin odlično opremljen i dekorisan PPS je sigurno pravo mjesto za takvo nešto. Krenimo od zidova na kojima se nalazi pregršt plaketa za osvojena prva mjesta u svijetu u CQ i ARRL  takmičenjima. Na zidu sa druge strane se nalazi mnoštvo diploma za osvojena prva mjesta na azijskom i sjevernoameričkom (dok je radio sa Haitia kao HH2PK, HH2AW i 4V2A) kontinentu. PPS je izvanredno tehnički opremljen. Unutra se nalaze YAESU FT-990, ALPHA 77, ALPHA 91B, Compaq P166 i jos mnoštvo druge prateće opreme, dok na 17m stubu ponosno stoje FORCE12 4el interlaced monobanderi za 10/15/20m, 2el. monobander za 40m, 1/4 lambda sloper za 80 i inverted V za 160m. Sama lokacija, po Ivinim riječima, nije baš najbolja jer je dijelom zaklonjena prema Zapadu, ali je istovremeno lijepo otvorena ka Istoku u što sam se imao prilike i sam uvjeriti.

Obzirom da je Ivo pri radu sa linearom u toku WPX SSB takmičenja pravio smetnje telefonima svojih komšija (bandera sistem nadzemne instalacije - nije ni čudo HI), kao i da filteri koji bi taj problem trebali riješiti još nisu stigli iz USA, dogovorili smo se da isti ne koristimo pri radu.  Nema problema, i onako je autor ovog teksta  LowPower operator.

Prva proba je bila ujutro oko 0900 po lokalnom ili 0600 po UTC. 20m je fino otvoren prema Evropi i nakon par minuta pile-up je tu. Već nakon nekih 15-20 minuta se i DX spot pojavljuje na lokalnom DX clusteru koji je Andreas 5B4LP povezao sa ostatkom svijeta preko interneta. Lagani jutarnji rad rezultira sa kojih 100 veza. Nije loše za zagrijavanje...
Naredna proba u popodnevnim satima (oko 1400 UTC) ipak pokazuje zašto je Cyprus tako dobra DX lokacija. Izvanredan pile-up Japana na 15m i urađenih nekih 300 veza za tri sata rada...Ako ovako bude išlo i u takmičenju sve ce biti OK...

Srijeda uveče je standardni dan za okupljanje članova Nicosia Contest Groupa i dobra prilika da upoznam sve lokalne operatore. Tom prilikom Edin se susreo sa starim prijateljima a ja sam po prvi put napravio eye-ball QSO sa : Adreasom 5B4LP, Parisom 5B4XF, Mariosom 5B4WN, Stavrosom 5B4MF, Spirosom 5B4AFM, Joeom 5B4AEA i još jednim G operatorom koji je stalni posjetilac otoka, ali koji nije DX/Contest operator. Nakon kratkog zadržavanja u prostorijama kluba u kojima je smješten i QSL bureau te obilaska PPS, koji se sa svojom velikom količinom "furde" ni po čemu ne razlikuje od bilo kojeg našeg, prešli smo u restoran sa druge strane ulice da probamo lokalni specijalitet - "meze". Isto kao i u našem jeziku "meze" se odnosi na jelo, s tom razlikom što na Cyprusu predstavlja obrok iz nekoliko dijelova u kojem iz kuhinje neprestano dopremaju razne đakonije. Tom prilikom Vaš autor je morao popiti (doduše Coca-Colu) da ga ne uhvati "meze" HI.

U neobaveznom razgovoru, uz "meze", smo dogovorili korištenje klupske lokacije koja je opremljena sa TH7DXX tribanderom i odakle ću ja raditi na 20m LowPower. Joe 5B4AEA nas je upozorio da ako budemo kojim slučajem išli na krov popravljati pokazivanje rotatora ni u kojem slučaju ne nosimo fotoopremu jer se klupska lokacija nalazi gotovo na samoj liniji razgraničenja sa okupiranim dijelom i da bi se naše fotografisanje moglo pogrešno protumačiti.

Takođe, tom prilikom smo saznali da je radioamaterima na Cyprusu dosta anarhije u dodjeljivanju specijalnih pozivnih znakova te da će ubuduće znakovi biti dijeljeni na permanentnoj osnovi i to samo operatorima sa stalnom 5B4 dozvolom. Malo je čudno izgledalo da naši domaćini nisu imali pojma o raznim specijalnim znakovima (P38M, P3/Home Call i sl.) koji su se u toku poslijepodneva pojavili na Clusteru i koji prema QSL informaciji pouzdano pripadaju Moskovskoj H20A ekipi koja se nalazi u Limassolu.

U takvom razvoju sitacije na terenu Edin i ja nismo htjeli da se namećemo i odlučili smo da takmičenje radimo kao 5B4/T97M i 5B4/T93Y koristeći naše CEPT znakove. Željene specijalne znakove sa 7M i 3Y sufiksom ćemo pokušati dobiti neki drugi put.

Ostala dva dana prije takmičenja su protekla u standardnom ispitivanju opsega i laganim psiho-fizičkim pripremama. Obzirom da je već iskusio pile-up sa Cyprusa Edin, je čuvao znak za takmičenje radeći samo na WARC opsezima i dodatno prikupljao snagu uz bazen, dok sam ja radije ostajao u PPS-u "deljući" Japan na 15m :-)

Četvrtak naveče smo proveli u društvu Parisa 5B4XF sa čije lokacije će Edin raditi takmičenje. Edin je tom prilikom pripremio sve za takmičenje, isprobao stanicu i sticajem okolnosti uzeo ispravan, paralelni, kabl za tastovanje iz CT-a. Kako će se kasnije ispostaviti serijski kabl za tastovanje, koji me je dobro služio u mnogim takmičenjima i portable aktivnostima, nije bio OK tako da smo u petak predveče morali posjetiti "Indiana Electronics" i snabdjeti se neophodnim dijelovima za popravku istog. Ne samo popravku istog nego i proizvodnju par novih jer nikada se ne zna kada i gdje Murphy može udariti. U povratku smo u klubu ostavili Ivin TS-440SAT sa ispravljačem i 486/66 laptop koji će uz klupski TH7DXX biti moja oprema za takmičenje.

Obzirom na vremensku razliku, takmičenje na Cyprusu počinje u 0300 po lokalnom vremenu. Edin je već oko 2100 otišao sa Parisom na njegovu lokaciju, tako da smo Ivo i ja, nakon dodatnog odmora, oko 0215 otišli na kratku vožnju praznim ulicama Nicosie. U klubu sam bio oko 2330UTC sa dovoljno vremena da zauzmem frekvenciju prije početka takmičenja. Lagano pretraživanje opsega je pokazalo da je 21MHz jos uvijek otvoren i na trenutak sam se dvoumio da li da radim 21 umjesto 14MHz. Razum je prevladao i uskoro sam bio na 14MHz u potrazi za frekvencijom.

Takmičenje je počelo otprilike onako kako sam i očekivao. 115 veza u prvom satu takmičenja je stvarno lijepo izgledalo ali sam znao da ne može stalno ostati tako, kao i da prosjek od samo 40 veza na sat vodi ka gotovo 1500 veza što bi bio odličan skor. Propagacije su bile odlične. Evropa i Sjeverna Amerika su bile rađene sa lakoćom bez obzira na 100 W i antenu na nekih 10-ak metara iznad krova. Jedini hendikep je bila nemogućnost okretanja antene, zapravo nepostojanje pokazivača trenutnog polozaja tako da se nisam  usuđivao antenu pomjeriti iz pravca EU-NA. Do prve pauze, nakon 8 sati rada, ukupni broj veza je bio 529 što je rezultat koji obećava. Prije nego li sam se uputio na zasluženi odmor isprobao sam rotator u kombinaciji sa svojim satom i na taj način došao do virtualnog pokazivača koji će mi omogućiti da nakon svakog pomjeranja antenu vratim u nulti EU-NA položaj.

Buđenje u "goloj vodi" je pokazalo da nešto nije regularno. Vanjska temperatura od kojih 40 stepeni, potkrovlje bez izolacije i zatvoren prozor su od PPS napravili saunu. Sada znam kako je operatorima koji rade sa Pacifika iz šatora. Šta je tu je, u nastavak takmičenja idemo bez, za sve nas sretne, T9DX majice HI...

U takvim temperaturnim uslovima tokom popodneva TS-440S se počeo dodatno grijati i s vremena na vrijeme gasiti. Brza dijagnostika je pokazala da se konektor za napajanje zbog lošeg kontakta enormno grije i da su minus pinovi istog oksidirali. Nezaobilazni, i u ovoj situaciji neophodni, Leatherman (tm) (nije reklama HI) je zbog mogućih problema sa aerodromskim obezbjeđenjem ostao u Sarajevu tako da je obični kuhinjski nož zatečen u klubu poslužio za sječenje žice (zapravo komada RG-58 jer je on bio jedini provodnik koji sam uspio pronaći), skidanje izolacije i privrtanje dodatnog minusnog vodiča. Od tog momenta uređaj je normalno radio, mada se ja nisam mogao oteti utisku da će Murphy ponovo pokušati neku pakost.

Nakon prvog dana i punih 18 sati rada ukupan broj veza je 979 što bi na kraju moglo dati više nego zadovoljavajućih 1500 veza. Opseg je bio otvoren gotovo cijeli dan i nema problema u radu sa EU i NA. Lagani pogled na listu prefiksa pokazuje da bi se, iako donose samo 1 poen, malo više pažnje trebalo posvetiti JA stanicama i na taj način kompletirati listu JA mnozitelja. Drugi dan je sličan prvom s tim što je opseg u toku noći sa Subote na Nedjelju bio još bolje otvoren prema USA. To je maksimalno iskorišteno i solidna  količina USA  3-pointersa se našla u dnevniku. Jutarnji odmor od planirana dva sata je morao biti produžen jer su uslovi na opsegu oko 1000UTC bili lošiji nego li u Subotu. To će se kasnije, u večernjim satima, pokazati kao pravi potez...

Kako se takmičenje bližilo kraju broj stanica koje nisu rađene je bio sve manji tako da se i prosjek veza po satu spustio na oko 30. Da se ipak ne bih dosađivao pobrinuo se Edin (a na isti način sam se i ja pobrinuo za njega HI) jer izvjestan broj stanica nije nikako mogao razlikovati naše CEPT znakove i često se znalo desiti da od stanica koje su novi množitelj dobijemo QSO B4 poruku.

Popodne drugog dana takmičenja je većinom proteklo u traženju novih množitelja iz pravca Istoka i konstantnom zadovoljstvu nakon porasta rezultata. Broj do tada urađenih veza je dao za pravo postavljanje krajnjeg  cilja od 1500 veza i 600 množitelja. Ukupan tako dobiveni rezultat bi bio bolji od najboljeg LP u takmičenju za 1997. godinu. Dio sa brojem veza je prebačen i krajnji rezultat je 1596 veza dok je 10 množitelja nedostajalo za broj od 600. Ukupan rezultat od 2.6 miliona je za nekih 400,000 bolji od prošlogodisnjeg prvaka i mislim da se i ove godine može očekivati dobar plasman. Posebno zadovoljstvo se može pronaći u poređenju sa geografski bliskim YM2ZW koji je u HighPower kategoriji napravio samo 150 veza i 30 mnozitelja viška.

A za isto vrijeme na drugom kraju grada (ili u prevodu takmičenje iz Edinove perspektive). Na moje uporno navaljivanje, specijalno za posjetioce ove WEB stranice...

Takmičio sam se u SOABLP kategoriji, iako je ideja prije takmičenja bila da nakon azijskog rekorda u CQ WW CW na 14 MHz pokušam postaviti novi azijski rekord na 21 MHz HP. Ali obzirom da je moj domaćin, Paris 5B4XF, tek kupio novu Alphu 91B, kao i da moja iskustva sa novom generacijom Alphinih lineara nisu baš neka ("groblje kućnih ljubimaca" op.T93Y), onda je bilo logično da radim solo. Kako bi bilo još zanimljivije onda sam se još odlučio raditi na svim opsezima iako nisam imao antenu za 1.8MHz.

Isto tako kad se vidi koliko sam veza imao na 3.5 i 7 MHz, može se komotno reći da se tamo nisam baš naradio. Na tim opsezima sam imao dva komada žice tek toliko da se mogu javiti. Na gornjim opsezima sam imao KT34XA koji je radio odlično tako da sam barem tamo mogao raditi kako treba. Beam je postavljen prilično nisko, svega nekih 5 metara iznad krova, privatne kuće jednokatnice. I ostale kuće u komšiluku su slične ovoj tako da realno nije bilo uslova da se postave bolje antene za donje opsege i morao sam biti zadovoljan sa tim što imam. Pored gore spomenutih antena u PPS-u sam na raspolaganju imao YAESU FT-990 i P5/166 sa CT-om.

Kontest sam započeo na 7 MHz i u sljedeća dva sata se dobro napatio. Iako sam se u tom periodu više ja javljao drugima nego što sam pozivao CQ, ipak sam na kraju došao do nekih 150 veza. Nakon toga sam prešao na 3.5 MHz i jedva uspio uraditi 10 veza za pola sata. Znao sam da će biti dovoljno vremena za rad na gornjim opsezima gdje veze donose duplo manje poena.

O radu na 14, 21 i 28 MHz neću pisati osim što moram spomenuti da su mi na 14 MHz kao i Borisu stalno kucali QSO B4 kao i da na 28 MHz nisu bile baš neke propagacije.

Nakon prvog dana, uz 4 sata pauze, ukupno sam imao 1455 veza što i nije tako loš rezultat. Drugog dana sam se poprilično mučio da sakupim još veza te sam sa dodatnih 8 sati pauze uspio uraditi samo 872 veze što je mnogo lošije od nekih 1100 koliko sam se nadao. Ipak na kraju mogu biti više nego zadovoljan sa ukupnih 2200 veza, 602 množitelja i 4.2 miliona poena.

Za razliku od Borisa ja barem nisam imao problema sa vrućinom. Kupatilo je bilo prostorija najbliža PPS-u, a i moj domaćin Paris 5B4XF je stalno donosio ledeno hladne i osvježavajuće Coca-Cole kojih sam za vrijeme takmičenja popio ni sam ne znam koliko. Ako neko od cijenjenih čitalaca ove contest priče bude u prilici da istu pokaže nekom iz gore spomenute kompanije može mu slobodno reći da smo mi spremni ići na DX expediciju koju bi oni sponzorirali.

Hvala Edine. Nastavljamo sa programom iz studija...

Cjelokupna Cyprus avantura se završila u srijedu poslije takmičenja našim povratkom u Sarajevo. Ranije pomenuta slovačka porodica je opet sa nama u avionu i po slijetanju na aerodrom u Pragu pilot ponovo dobiva pohvale u vidu aplauza. Da smo se Edin i ja kladili izgubio bih opkladu jer sam mislio da se aplauz neće ponoviti.

Dvosatno kašnjenje aviona iz Praga za Zagreb nam je dodatno zaposlilo mozak. Šta da nam se ovakvo nešto desilo u odlasku??? Bolje o tome i ne razmišljati, tj.nadati se kako bi i nas sačekali kao što smo mi čekali putnike sa drugog leta na kojem je bilo kašnjenje.

I kako završiti ovu priču bez zahvala koje u prvom redu idu Ivi 5B4ADA, Nives i Bruni za gostoprimstvo i lijepe trenutke provedene na Cyprusu, Parisu 5B4XF sa čije lokacije je Edin radio takmičenje, Parisovom bratu koji je Parisa primio u svoju sobu za vrijeme takmičenja i članovima Nicosia Contest Groupa koji su nam omogućili da koristimo njihove contest lokacije.

QSL karta za 5B4/T93Y veze (koje su "slučajno" rađene samo CW) se može dobiti preko W6MD koji je nedavno promijenio adresu i koja je sada : Stephanus J. Busono, 1700 E. 13th Street #14-OE, Cleveland OH 44114, USA.
QSL informacija za 5B4/T97M je ista kao i za prošlogodišnje veze : K2PF, Ralph G. Fariello, 23 Old Willage Road, Somerville, NJ 08876-4008, USA

I za kraj umjesto zaključka ću citirati komentar jednog od big-gun USA operatora koji je u svom WPX dnevniku izbrojao 8 različitih stanica sa Cyprusa i napomenuo kako su svi davali velike QSO brojeve. Od toga iz same Nicosiae su, pored nas dvojice, radili još Ivo 5B4ADA kao C46A, Marios 5B4WN kao C4W (uporedite ovaj znak sa 5B4/T97M ili 5B4/T93Y - neuporedivo HI) i Andreas 5B4LP kao H24LP. Svi se nadamo dobrim plasmanima, a što pokazuju i High Claimed rezultati...

73's Edin 5B4/T97M i Boris 5B4/T93Y