Egzaminy w SP8ZKB - 2004.02.28.

 

 

 

Szkolny Klub Krótkofalowców SP8ZKB z Kupna koło Kolbuszowej ( Podkarpackie) zorganizował w dniu 28 lutego 2004, sesję egzaminacyjną dla osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, klasy: A,B,C,D. Członkowie klubu od dłuższego czasu przygotowywali się do organizacji tej poważnej imprezy wiedząc o tym, że dobre przyjęcie zdających i osób im towarzyszących to znakomita reklama dla klubu oraz sposób na przyciągnięcie jak największej liczby uczestników.

Kilka miesięcy wcześniej organizatorzy pod kierunkiem prezesa klubu Jarka SP8HDC rozpoczęli działania mające na celu reklamę mających nastąpić egzaminów; na terenie naszej miejscowość, przez radio i w internecie. Wydawać by się mogło ze najlepszym sposobem naboru zainteresowanych jest zorganizowanie kursu, lecz my przyjęliśmy założenie, że największy nacisk stawiamy na zainteresowanie ludzi dorosłych, którzy prowadząc ustabilizowane życie mogą pomóc w rozwoju naszej działalność. Równolegle z tym trwały zajęcia z naszą szkolną drużyną harcerską kierowaną przez kolegę Witolda SQ8LHT i Alicję SQ8LHO a współpraca ta jest znakomitym sposobem zainteresowania młodzieży techniką radiową. Dzięki pomocy lokalnych władz i dyrekcji szkoły, rozbudowujemy naszą bazę sprzętową, z której korzystają wszyscy współpracujący z klubem. Kolbuszowa – miasto, w którym mieszka większość naszych członków jest ostatnio znana wśród krótkofalowców dzięki firmę naszego kolegi Andrzeja SP8TY, który zajmuje się likwidacją sprzętu demobilowego. To, że klub został założony w Kupnie podyktowane jest: znakomitymi warunkami terenowymi, lokalowymi i przychylnością pani dyrektor szkoły Elżbiety Chmielowiec. Kolbuszowa jest naszym miastem rodzinnym, dlatego też zrzeszamy większość lokalnych amatorów i miłośników radia a inne kluby współpracują z nami i uczestniczą w egzaminach. Ze względu na możliwości rozwoju, należymy do 33 oddziału OT PZK prowadzonego przez znakomitego działacza amatorskiego, byłego wojskowego i harcerza, Tadeusza SP7L, który zawsze wspiera naszą działalność.

Zorganizowanie sesji egzaminacyjnej było dla nas okazją do przygotowania spotkania towarzyskiego dla: zdających, wszystkich odwiedzających nas krótkofalowców i zainteresowanych radioamatorstwem. I tak też to się odbyło. Już kilka dni wcześniej nasze miłe koleżanki klubowe: Monika SQ8MV i jej siostra Mariola, rozpoczęły przygotowanie wypieków i przyrządzanie dań gorących na stoły dla gości. Koledzy: Jarek SP8HDC, Mariusz SQ8LHS, Krzysztof SP8ATI, Filip SP8MAF, Witold SQ8LHT z żoną Małgorzatą, Sławek SQ8LHX, Piotrek SQ8LHY oraz nowi koledzy klubowi: Piotr z córką Kamilą, Krzysztof z żoną Alą, siostra Filipa Agata, pan Józef z Kolbuszowej, Mateusz i Wojtek sympatycy klubu

i sporo innych życzliwych nam ludzi to grono któremu zawdzięczamy przygotowania poprzedzające egzamin. W dniu egzaminu pomocą służyli wszyscy, za co należy im się ogromne uznanie.

Słowa uznanie kierujemy na ręce kolegi Krzysztofa SP8ATI, który od kilku miesięcy wspiera naszą działalność swoim długoletnim doświadczeniem radiowym a w czasie egzaminów okazał się nieodzowny w sprawach organizacyjnych.

W dniu egzaminów szkoła została otwarta już przed ósmą rano i bardzo szybko zaczęła zapełniać się przybyłymi gośćmi. Po uroczystych powitaniach szanownej komisji egzaminacyjnej, która udzieliła wszystkim kilku wskazówek i słów otuchy, uczestnicy rozeszli się po salach. Początkowo ilość uczestników nie dawała nadziei na dużą liczbę zdających, ale już koło godziny 10 wiedzieliśmy, że będzie to pokaźna suma. Przybyli do nas ludzie z odległych miejscowość takich jak: Zakopane, Nowy Targ, Kraków, Zamość i innych, których nie sposób przytoczyć.

 Niektórzy zdający przeżywali stres jak przed egzaminem dojrzałości. Ogromną przyjemność zrobił nam kolega SP7MFW z klubu SP7KPK przywożąc kilkunastu młodych przyszłych amatorów. Pojawiła się też koleżanka Anna z rodziną, znakomita długoletnia działaczka klubu radiowego z Krakowa. Sam egzamin trwał około cztery godziny i ukończyło go z wynikiem pozytywnym w czterech kategoriach 66 osób. Liczba wszystkich odwiedzających nasz klub w tym dniu osiągnęła około 150 osób, z czego byliśmy ogromnie zadowoleni.

Po zakończonych zmaganiach wszystkich uczestników zaprosiliśmy na salę gdzie był przygotowany poczęstunek, czym mile zaskoczyliśmy przybyłych gdyż nie jest to spotykane na innych sesjach.

Dyskusje radio amatorów trwały dość długo a było czego posłuchać bo do naszego grona dołączyło wiele znakomitości znanych z eteru jak choćby Jeremi SP7JQQ.

Podsumowując egzaminy i całą imprezę należałoby stwierdzić, że ruch radioamatorski nie upada a propagująca go działalność społeczna przynosi wiele dobrego krótkofalarstwu, z czego niektórzy nie zdają sobie sprawy. W przyszłość zawsze będziemy podejmować trud przeprowadzanie egzaminów i innych imprez dla radioamatorów, bo uważamy to za celowe i pomocne w umacnianiu polskiego krótkofalarstwa.

Następna sesja egzaminacyjna w klubie SP8ZKB już 2 X 2004, zapraszamy.

 

 

 

  Jaromir Wojtas SP8HDC