Digined

    Program digi aprs dla Linuxa i Dosa. Wersja dosowa jest ciekawa - pozwala na uruchomienie digi na prostym komputerze - nawet podobno 286, na 386 pracuje digi SR7BKI-15 - laptop - i całość startuje z dyskietki, jednak dyskietka będzie po jakimś czasie wygrawerowana, więc lepiej użyć niewielkiego dysku twardego, lub pamięci flash - DOM. Do uruchomienia całości potrzebny jest jeszcze modem typu baycom i radiotelefon. Digined potrafi na 1 sterowniku obsłużyć 2 porty - 2m - 144.800 i 70cm - 433.800, obsługuje modem też przez LPT i na USCC. Uruchomienie sprowadza się do edycji pliku run.bat - ustawienia portu szeregowego dla modemu(ów), i plików ini - digi_id, digi_ned, digitlm, digibcon, plików mes, sat i tle. Najważniejesze to wpisanie znaku digi, współrzędnych i parametrów konfiguracyjnych - częstość beacona, adresy itp. Częstość beacona dobrze jest ustawić w zależności od lokalnych potrzeb - zwłaszcza popularności i ilości użytkowników. Warto wypełnić plik digi_ned.mes - zawiera on wiele lokalnych informacji (QRG, telefony, adresy itp).

    Do uruchomienia Digineda będzie potrzebny system DOS - ja używam FreeDOS, do tego jakiś program typu Dos Navigator, Dos Controler, czy Norton Commander, co ułatwi edycję plików. Komputer może być prosty - po niego lepiej się wybrać do piwicy czy komisu - i/o-ka tylko do FDD/HDD i karta Herkules z LPT lub multi i/o i dowolna grafika. Wystarczy stacja dyskietek (ale wtedy po jakimś czasie dyskietka jest "wygrawerowana", lub niewielki dysk twardy (bardzo dobre efekty daje flash-DOM). Z ustawieniami pamięci w DOS trzeba poeksperymentować - na 1 z komputerów był problem z "górną" pamięcią, ale na innym działalo bezproblemowo. Multi i/o w wersji VLB bardzo kiepsko dekoduje przez RS232, ale dobrze przez LPT - zatem warto zaopatrzyć się w "przejściówkę" lub przylutować dodatkową wtyczkę do modemu (przyda się też z eksperymantami z Herculesem). W wersji z tradycyjnym PC można wykorzystać zasilacz komputera do zasilania modemu i trx-a. Pozwoli to po usunięciu z PC zbędnych kart i napędów na oszczędność energii, która nie jest obecnie tania. Przeprowadziłem próby z laptopem 386 z 2MB RAM - tak pracował SR7BKI-15 (obecnie laptop IBM Thinkpad 486), z PC 386 z 4MB RAM i HDD, 386 z FDD, 486 z HDD, 486 z FDD, 486 z pamięcią flash DOM zamiast HDD. Odnośnie najprostszej konfiguracji - płyta 386 + FDD + hercules użyłem napędu 5.25". Modemy baycom używałem następujące: wg SP7DQR - XR2211 + 2 x 741 i 5555 z 4050, "łódzkiego" XR2211/2206 uzupełnionego o filtr z wersji SP7DQR, TCM3105 oraz FX614. Radiotefony Icom 2E, FM315K, FM3001, Bosch KF161, FM3003 oraz Azden. Najlepsze efekty uzyskałem dla FM3001 z łódzką syntezą.

      Ostatnio są dostępne na rynku terminale, np. HP serii t5xxx. Urządzenie posiada wbudowaną kartę dźwiękową, sieciową oraz VGA, PS/2. RS-232 oraz USB. Wtedy można zrobić albo digi, albo digi z igate, ew. samo igate. Wystarczy przegrać obraz systemu na pendrive, następnie skonfigurować digineda, a mając podłączenie do internetu aprsd i mamy gotowe digi z igate.