Autorem programu eQSO jest angielski krótkofalowiec Paul Davies M0ZPD
Adam SP5XSC wykonał dobrą robotę i "spolszczył" ten program, oraz [ TU ] udostępnia.

Za pomocą tego prostego programu można rozmawiać w czasie rzeczywistym z krótkofalowcami na całym świecie.

Program "obrabia" cyfrowo nasz głos, szyfruje go i wysyła 136 bajtowymi pakietami IP poprzez sieć. Oprogramowanie składa się z małych modułów:
  • PCUSER - dla użytkowników łaczących się tylko z PC
  • RF_GATEWAY - dla skonfigurowania połączenia Transceiver-PC
  • SERVER - serwer konferencji
  • ADMIN - do administrowania serwerem

Obsługa programu jest bardzo prosta:
Wystarczy wybrać serwer - z jakim chcemy sie połączyć i wpisać nazwę "pokoju" n.p. POLAND. Wybieramy "Połącz", i za chwilę już tam jesteśmy zalogowani. Jeśli wcześniej ten "pokój" nie był aktywny to jesteśmy tu pierwsi ale za pewien czas zaczną zaglądać krótkofalowcy z SP, a niekiedy "Polonusy" z USA, Kanady, Australii i inni krótkofalowcy z jakimi możemy sobie porozmawiać.

Możemy też wcześniej sprawdzić jakie serwery/"pokoje" są aktywne i kto z krótkofalowców jest zalogowany. Wystarczy wybrać "Zobacz kto jest w systemie" i w okienku dostaniemy podgląd aktualnej sytuacji:

Wybieramy "połącz z wybranym pokojem" - i za chwilę automatycznie zostaniemy tam zalogowani.Jeśli ktoś z Kolegów chce sprawdzić jak działa ten program a nie ma ochoty podawać swojego znaku - może zalogować się jako SWL. W polu "Znak" trzeba wpisać SWL-imię (takie jest zalecenie). W polu obok - "komentarz" można wpisać swoją lokalizację lub cokoklwiek innego (n.p. adres e-mail) a nawet zostawić to pole puste. W przypadku zalogowania się jako SWL proszę unikać nadawania i odpowiadania.

Wiele serwerów i "pokoi" połączonych jest z lokalnymi przemiennikami i nasz głos transmitowany jest następnie przez przemienniki w pasmach 2m lub 70cm.

Jeśli Kolegów interesuje sposób podłączenia PC-Transceiver - odsyłam na strony:


Program "eQSO" ma pewną zaletę w stosunku do programu "EchoLink":

- chodzi dość stabilnie i NIE POTRZEBA dopraszać się u naszego dostawcy internetowego przekierowań portów. Trzeba tu przypomnieć, że "EchoLink" wykorzystuje jeden z portów: UDP port 5198 lub 5199, ewentualnie TCP port 5200. Jeśli nie mamy przekierowania tych portów na swój komputer - w "EchoLinku" będziemy widzieli w okienku wszystkie stacje ale.....nie będzie nic słychać.


Oczywiście "eQSO" czy też "EchoLink" dają namiastkę łączności radioamatorskiej, lecz nie ulega wątpliwości, że spotkać tu można wielu znajomych tak z SP, jak też z innych zakątków świata. Wiele serwerów połączonych jest z przemiennikami, więc tak całkowicie nie jesteśmy oderwani od łączności radiowej.