ANTÉNNY TUNER - L-ČLÁNOK

L tuner - kliknutím zväčši


Pri vysielaní na portable, hlavne na horách v rámci SOTA programu používam jednoduchú anténu z 2x10m tenkého lanka ktorej ramená sú vyzdvihnuté pomocou starého laminátového rybárského prútu do výšky 4m a potom konce antény upevním o čo sa dá, prinajhoršom šikmo k zemi a priviažem o trs trávy. Prút je dlhý 4.5m a v prvej tretine od zeme je zakotvený tromi šnúrkami. Na vrchole rybárskeho prútu sú priviazané dve šnúrky 40cm dlhé, na koncoch s háčikmi kade zavesím ramená antény. Nad pätou prútu, cca 50cm nad zemou mám pripevnený automatický anténny tuner T1 od Elecraftu. Anténa 2x10m je ukončená priamo BNC konektorom ktorý pripojím priamo do tuneru T1. Takže anténne vodiče idú od tunera T1 via BNC konektor šikmo hore popri prúte do háčikov a potom podľa možnosti horizontálne alebo šikmo k zemi. Podľa schémy zapojenia tunera T1 vidno že výstup je nesymetrický a v pásme 80m už nedokázal vyladiť anténu. Preto som sa rozhodol vyrobiť iný anténny tuner a skúsiť vyladiť moju anténu aj v tomto pásme. Inšpirovalo ma zapojenie ALTOIDS L tunera od autora KD1JV ale meniteľnú indukčnosť som sa rozhodol vyriešiť komfortnejšie s väčším rozsahom a tam sa mi veľmi zapáčilo riešenie Luboša Matyáska OK1ACP, ktorý na premennú indukčnosť použil teleso drôtového potenciometra a väčší toroid N01. Zapojenie bolo uverejnené v časopise A Radio PE 10 a 11/2004 pod názvom Vysílací sestava QRP 517. Mne sa už tento toroid z produkcie PRAMET Šumperk nepodarilo zohnať tak som použil železoprachové toroidné jadro AMIDON T130-2 - červené. Na toroid som navinul 50 závitov smaltovaným drôtom priemeru 1mm, výsledná zmeraná maximálna indukčnosť je 26mikrohenry. Po navinutí stiahneme vo zveráku medzi rovnými doskami čelá toroidnej cievky, tým vytvoríme rovnú plochu závitov cievky ktorú na rovnej doske obrúsime jemným brúsnym papierom - zbavíme laku a máme pripravenú dráhu pre bežec. Použijeme starý drôtový potenciometer WN 691 70, ktorý vysunutím segerky rozoberieme a pílkou na železo odrežeme tesne nad dnom valcovú časť po obvode. Rez začistíme pilníkom. Potom nasunieme navinutú toroidnú cievku a na dno prilepíme pomocou tavných tyčiniek. Do ložiska vsunieme hriadeľ s bežcom, ktorý prihneme tak, aby správne kĺzal po očištenej čelnej ploche a zmeriame polohu nového zápichu pre segerku, dá sa vytočiť aj opatrne na vŕtačke s použitím pílového listu na kov, robíme začiatkom listu kde ešte nie sú rozvedené zuby listu. Pred zložením namastíme ložisko vazelínou. Medzi posledné závity cievky vlepíme plastový doraz aby sa bežec netočil dookola. Pripojenie bežca je zrejmé z obrázkov. Ladiaci kondenzátor prepínam na vstup alebo výstup cievky, zväčší sa tým rozsah preladenia. LED diódu som vybral z väčšieho počtu, najlepšie sa mi osvedčila malá červená LED dióda, začínala svietiť pri pár mikroampéroch. Zaťažiteľnosť tunera závisí na konštrukcii 51 ohmových odporov v mostíku, v tomto prevedení je maximálny privedený výkon 10W.


Schéma zapojenia tunera:

zapojenie L-tuera

Viac o konštrukcii tuneru povedia fotografie:


L tuner - kliknutím zväčši L tuner - kliknutím zväčši

L tuner - kliknutím zväčši L tuner - kliknutím zväčši

Hotový tuner som otestoval na mojej symetrickej SOTA anténe 2x10m bez balunu aj so symetrizačným balunom 1:1. Na vyladenie antény v pásme 80m bola potrebná pre ČSV 1:1 - LED dióda úplne pohasla - indukčnosť okolo 25mikrohenry a s balunom stačilo okolo 15mikrohenry. S týmto tunerom som samozrejme vyladil anténu na všetkých pásmach:


L tuner - kliknutím zväčši

Použité súčiastky sú bežné, krabička z ABS plastu má vonkajšie rozmery 67 x 130 x 30mm, kúpil som ju v Žiline v predajni ELSIKOR . Nálepka s popismi je vypálená laserom do samolepiacej pokovenej plastovej fólie 0.3mm, tu je grafika. V ELSIKORE som kúpil aj svorky, konektory, prepínače a naozaj pekné gombíky. Najdôležitejšiu súčiastku - toroid T130-2 je možné kúpiť napríklad v GESe.


73 Igor OM3CUG G QRP club 5976