Zpet Index Go Home Vpred

8. květen 1998 Tak jsem tento týden zkoušel KDE. Na úvod drobné vysvětlení. KDE je okenní prostředí pro UNIX, jako je třeba Windows 95 nastavbou pro DOS a pod. Pod vlivem článku v Softwareových novinách jsem si z Internetu přitáhl hromadu zdrojových souborů a začal jsem překládat. V práci jsem to měl rychle, ale doma na 386 to sebralo skoro dva dni.
      Pak jsem se v tom začal trochu šťourat a po pravdě nejsem nijak nadšen. KDE se snaží kopírovat prostředí Windows tím nejprotivnějším způsobem a přebírá odtud věci, které mi právě na Microsoftím prostředí nejvíce vadí. Možná se pletu, možná jsem se špatně díval, ale pár věcí mě mimorádně rozčiluje:
  • Okno můžu chytit a posunovat poze horním pruhem. Grrrrr. Jak se mám kouknout na své obrazovce 1024x768 na obrázek, který má rozměry 500x1500?
  • Myš slyší pouze na tři příkazy: pravé tlačítko, levé tlačítko a pravý dvojklik. Zlatý fvwm. Na myši mám tlačítka tři, na všechny tři tlačítka mám ve fvwm pamatováno. Akce, ke kterým se musí chudák uživatel nebohý v KDE nebo snad nedej bože v MS Windows proklikat v nějakém zapadlém menu nebo nejdou vůbec, ve fvwm zvládnu jedním či dvěma klikanci na správné místo. Místo obyčejného kopírování prachmizerného prostředí MS se mohli autoři soustředit ještě na jednu myšlenku: Zahrnout a rozšířit. Zahrnout prostředí 95, zahrnout prostředí Motif, zahrnout fvwm, skloubit dokupy a rozšířit.
  • Z celého bohatsví klávesových zkratek používaných ve fvwm zůstala jediná: Alt-F4. Proč? Abych nemohl před manželkou rychle schovat do ikonky tu haňbatici na obrázku? Klávesnice je na to špatná? Nejde to jinak, musím hledat neposednou myší miniaturní čudlíček v rohu okna.
  • Mizerná dokumentace. Může to být věcí názoru, ale mě se zdá, že on-line dokumentace se v KDE příliš ubírá Microsoftí cestou a zapomíná na tradici manuálových stránek. Dokumentace většinou připomíná vlezlé Microsoftí bláboly a málokde se autor dokáže ukáznit a napsat podrobnou jasnou referenční příručku, jakou obvykle bývají manuálové stránky.
  • Není to tak strašné, ale mám pocit, že se to snaží být chytřejší než já.
  • Je to šíleně    p o m a l é é é.
Přestanu kritizovat. Začnu chválit.
  • Integrace pracovní plochy s webem se mi momořádně zamlouvá. Ihned jsem se s tím sžil. Napadla mě spousta možností, jak to použít v Xpr. Začal jsem dokonce šťourat v Qt a učit se programovat. Jde to velmi jednoduše a pěkně. Je moc veliká škoda, že asi nebudu mít na KDE nervy a tyhle myšlenky na vylepšení Xpr nechám na lepší časy.
  • Qt je opravdu moc pěkný toolkit s perfektní dokumentací. Spoustu zajímavého jsem objevil i v knihovnách KDE, bohužel o dokumentaci ke knihovnám KDE nemůžu říct ani slovo dobrého. Ještě, že se můžu podívat do zdrojáků, jak to dělají jiní.
  • Moc pěkný WWW browser. Z různých alternativ k MSIE a Netscape se mi KDE browser jeví jako zdaleka nejpoužitelnější. Chybí mi JavaScript, ale není to až tak tragické.
e-mail