Zpet Index Go Home Vpred

6. červen 1998 Manželka koupila za deset korun malému synovci šestnáct žvýkaček. Takových těch kulatých, sladkých, prodávají se od nepaměti zabalené v řadě za sebou. Okamžitě jsem si vzpoměl na dobu, kdy jsem byl ještě hodně malý. V obchodě byly pouze žvýkačky Pedro - to když mělo mrně štěstí - nebo placaté v balíčku za pětikačku, obvykle tvrdé jako šutr. Nepříliš poživatelné, ale byly vždycky. V drogerii za korunu padesát byly k dostání ještě žvýkačky Sevak. Drogerie byla vždycky trochu z ruky a žvýkačka byla stejně veliká jako Pedro - kdo by to kupoval.
      V dobách, kdy už jsem byl trochu odrostlejší, objevily se i žvýkačky s obrázkem za dvě padesát. Taková žvýkačka už ovšem byla pěkně drahá. Nemůžu si stěžovat na jakoukoliv nouzi, ale myslím, že zrovna cena těchto žvýkaček mě odradila od žvýkání vůbec. Na placatou žvýkačku Pepermint bylo skutečně škoda peněz, na Pedro nebyla chuť a dát dvě padesát za žvýkačku se mi nechtělo.
      Kromě těchto obvyklých druhů se občas - jednou či dvakrát za rok - objevily kolotoče a s nimi žvýkačky kulaté. Zabalené v trubičce z umělé hmoty, na konci trubičky byl nasazený tomahawk nebo podobná blbost. Cena - nehorázných deset korun. Když jsem byl menší, tak desetikorunu jsem dostal na celé kolotoče, na všechny atrakce, ne na jeden jediný balíček žvýkaček. Existoval jediný způsob, jak se žvýkačky domoci. Dotáhnout rodiče za ruku až ke střelnici: "Mami, kup mi."
      A teď se na stole objevilo šestnáct žvýkaček za deset korun. Jsou jinak zabalené, je jich šestnáct místo deseti, ale stojí stejně a jsou to pořád tytéž žvýkačky, jako ze střelnice před dvaceti lety.
Vylezl jsem dneska na kurník dotočit anténu. Vedro k padnutí. Co čekat jiného na černé lepenkové střeše. Anténu jsem sice dotočil, ale žádný zázrak to není. Z Meteosatu 7 leze - zdá se - slabší signál, než z Meteosat 6.
7. červen 1998 Do adresáře s obrázkama jsem uložil novou animaci. Je na ní vidět vývoj bouřek v Evropě. Je to ve formátu MPEG a v adresáři to zůstane pouze do doby, než to smažu a nahradím nečím jiným.
e-mail