Zpet Index Go Home Vpred

31. březen 1998 Četl jsem v Instantních astronomických novinách o družicích s magnitudou až minus 8. Takové věci si samozřejmě nemůžu nechat ujít. Hned jsem navštívil doporučovaný server http://www2.gsoc.dlr.de a nechal si spočítat oblety.
      Vypadá to na obloze fantasticky. První se objeví slaboučký pohybující se bod, mírně zjasňuje, během několika vteřin se rozzáří a za dalších deset vteřin už po něm není ani památka. Pěkné. Těší mě ještě jedna věc. Nedaleko odtud je vojenský prostor, ten, co v něm za komančů nebyly sovětské rakety, a na místní mapy dodnes není spoleh. Podle družicových záblesků mám ověřené, že odchylka zeměpisné polohy, jak je mi známá, nečiní v žádném případě více, než deset kilometrů, rozhodně spíš méně. Taky jsem spoléhal na německou mapu z roku 1938 nebo tak a ne na modernější mapu vytvořenou nejpokrokovějšími sovětskými odborníky.
Doma jsem začal kopat elektriku. Narazil jsem hned na začátku. V předpokládané trase výkopu stál kdysi plůtek - původně snad ochrana proti existencím typu jezevčík - a v zemi po něm zůstaly železné tyčky. Vykopal jsem dvě. S každou jsem se mordoval skoro půl hodiny. Tyčky jsou velmi dobře ukotvené - bydlíme na kopci a foukají tady velmi silné větry. Tyčka čouhá nad zem přeci jenom hodně vysoko - přinejmenším půl metru. Mohla by se ve větru vyvrátit. Pod zemí jí bylo víc, než na povrchu, navíc byl na konci každé tyčky přivařený kolmo poctivý kus plechu asi 20 krát 20 centimetrů, aby se tyčka nedala jednoduše vytáhnout. Při té příležitosti jsem narazil na odpad od záchodu, který byl naopak hned pod prvním drnem. Způsobil jsem v potrubí menší díru a modlil se, ať během kopání někdo nespláchne a nezaplaví mi výkop.
e-mail