Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

29. prosinec 1998 Najdou se sice lidé, kteří prosazují názor, že dovolená přes vánoce se má strávit aktivním odpočinkem - sledováním pohádek v televizi, požíráním cukroví, drbáním se na břiše a tak, ale to není nic pro mě. Tedy, nechci tvrdit, že se za chvilku nepůjdu podívat na "Tři oříšky pro Popelku", ale jedna pohádka denně mi docela stačí. Kdyby jich mělo být víc, určitě by mi dělalo problémy si to v té mojí makovici přebrat. Ani o cukroví nemůžu říct nic špatného - už jsem měl letos (tj. v roce 1998) dva kousky! První jsem zblajznul 3. ledna 1998 a druhý 25. prosince 1998.
Mírně jsem vylepšil program mewe pro příjem meteorologických obrázků ze satelitu Meteosat. Odstranil jsem (doufám) jednu zákeřnou chybu, která jednou až dvakrát týdně program poslala do věčných lovišť. Zlepšila se také schopnost zpracovávat i slabý a zašuměný signál. Stará verze měla občas mírné problémy s dékodováním digitální hlavičky - zvlášť, pokud byl signál zašuměný. Teď jsem využil knihovnu FFTW (Fastest Fourier Transformation on the West). Použitím této knihovny se snažím z digitální hlavičky odstranit alespoň část šumu. Pokusně jsem si mírně rozladil přijímač a zkoušel jsem dekódovat hlavičku bez filtrace a s filtrací. Výsledek byl jednoznačně příznivý pro filtraci.
      Když byla filtrace hotová, musel jsem ještě vykoumat, jak donutit počítač s procesorem 386 bez 387, aby stihl filtraci signálu v rozumném čase. Knihovna FFTW velmi mohutně používá matematické operace, o které by se měl starat matematický koprocesor 387. Ten ovšem v počítači nemám. Pro příjem snímku je zase velmi důležitá rychlost odezvy - program nesmí otálet s příjmem dat déle, než jen několik desítek milisekund - za tu dobu se filtrace nestihne. Vymyslel jsem to tak, že hlavička se uloží do paměti a zpracovává se až po přijetí celého snímku. Proces se rozdvojí - původní větev pracuje na příjmu dalšího snímku a nový proces filtruje hlavičku a ukládá soubor. Času má na to dost - čtyři minuty (stihne to za deset až dvacet sekund). Takhle je tedy možné přijímat obrázky i na jinak docela pomalém počítači.
Začal jsem se nořit do tajů kaskádových definic stylů v HTML (Cascading Style Sheets - CSS). Je to docela šikovná věc. Tyhle stránky už předělávat nebudu - kdo by se v tom pak vyznal - ale pro nové věci je to celkem k použití.
e-mail