Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

27. září 1998 Včera jsem byl ve Frenštátě na radioamatérském setkání. Moc jsem neutratil. Koupil jsem asi za desetikorunu malou osciloskopickou obrazovku DG7-12S (musím k ní sehnat nějaké lejstra), pár relátek a nejvíc mi s peněženkou zamával Holický sborník za sto dvacet korun. Fuj, kdybych to byl býval věděl...
      Zpátky mě vezl známý autem. Vzal to mírně oklikou po hlavní cestě, aby se vyhnul Spálovu. Před Luboměří je z hlavní cesty odbočka. Zhruba uprostřed této dvoukilometrové cesty je hranice okresů Přerov a Nový Jičín. Přerovská cesta je v příšerném stavu, tipuji, že pamatuje Hitlera a možná, kdyby měla Morava poněkud bohatší historii, dalo by se říci, že po ní už Marcus Aurelius proháněl svoje legie. Novojičínská část cesty je naproti tomu docela pěkná. Kolega už mě tudy vezl několikrát a nikdy si neodpustil škaredé poznámky na adresu přerovské cesty. Neuvědomuje si ovšem jednu věc:
      Novojičínská cesta vede z Luboměře do velikého města Hranice. Přerovská cesta naproti tomu vede z velikého města Hranice do...
"Hernajs, mámo, jak se to tam jmenovalo, jak jsme byli vloni na ty hřiby?"
"Myslíš Lubotometr?"
"Ale né, tak to nebylo. Katko, jak se to tam jmenovalo, jak jsme vloni jeli na ty hřiby, tam co nám dávala ta liška dobrou noc?"
"No tati, ty si ale nemožnej, to nebyla liška!" Dcera to musí vědět, protože je v letech, kdy dcery bývají vševědoucí, to zaprvé, a protože to nebyla liška ale lišák, a protože se s dotyčným lišákem potkává na diskotéce, to zadruhé.
"No dobře, ale jak se to tam jmenovalo?"
"Luboměř přece!"
"Ahááá.... Luboměř..."
Jinými slovy, proč by se měl v Přerově o tu cestu někdo starat...
Mirek OK2ZM mi nabalil dva počítače, abych do nich nainstaloval Linux. Bude na tom běžet paketová gateway do Internetu. Je mi proti mysli instalovat tam monstra typu TNOS. Chci použít pouze prostředky Linuxu. Mimo jiné jsem k tomu nucen i tím, že mám k dispozici pouze 40 MB velký disk. Až to budu mít hotové a až budu mít nějaké zkušenosti, napíšu sem výrobní postup.
      Zatím mám pouze nainstalovaný Linux. Kupodivu to zabralo jen 17 MB plus 10 MB swap. Dalších zhruba 12 MB je volných. Zrovna v tuto chvíli na jiném počítači překládám ssh. Předpokládám správu i přes paket a tam by bylo velmi nehezké, kdyby putovalo heslo administrátora vzduchem jenom tak - nahé, plaché, silně stydlivé a bezmocné tváří v tvář bezohledným šmírákům.
      Oba počítače jsou staré 386. Pro daný učel to bohatě stačí, ale je tam jeden zádrhel - seriové porty. Proto bych se chtěl zeptat - nemá někdo z mých čtenářů někde v šuplíku prastarou desku se seriovými porty, na které jsou vsazeny čipy 16450 do objímek, abych je mohl nahradit čipem 16550? Pro tento účel jsou rychlé sériové porty nutností.
e-mail