Zpet Index Go Home Vpred

27. srpen 98 Tak kolega, který mi povídal, že cyklón v Atlantiku je na klasický cyklón přiliš veliký, se tentokrát spletl. Hurikán má jméno Bonnie a na východním pobřeží USA prý dělá pěknou paseku. Vítr dosahuje rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Hurikán Bonnie ze začátku vypadal, že zamíří spíše na Floridu, ale stočil se na sever a teď likviduje pobřeží Servení a Jižní Karolíny.
      Podobně nepříjemné stvoření jsem dnes objevil na snímku Tichého oceánu jižně od Japonska. Mám teď přijímač přepnutý převážně na druhý kanál, abych mohl koukat, co budou cyklóny vyvádět dál.
      Je fajn, že mám na střeše velikou parabolu. S parabolou o průměru 60 centimetrů jsem si o druhém kanále družice Meteosat mohl nechat akorát tak zdát. S parabolou 120 centimetrů se znatelně vylepšil i příjem prvního kanálu. Teď jen, abych nenamíchnul nějakého hurikána, aby se na tu moji parabolu nepřišel podívat trochu více zblízka.
Dělal jsem dnes nějaké experimenty s anténama na TV. Výsledkem mělo být, aby i manželka na naší televizi mohla čučet na televizi Prima. Povedlo se... relativně. Podmínkou bylo, aby se žádným způsobem nezhoršil příjem televize u rodičů. No a tohle se nepovedlo.
      Máme dvě antény. Jednu matraci otočenou na Ostravu (čert vem širokopásmové antény, grrr), na tu se chytá Prima, ČT1 a poláci. Druhá anténa Yagi je otočená na Praděd a chytá se na ni Nova a ČT2. Signál z obou antén je sloučený, ale problém je, že jak Yagi, tak síto, chytají Novu relativně silně a navzájem se ruší. V obraze je velké množství duchů.
      Přemýšlel jsem, jak jednoduše odladit Novu na té neštastné matraci. Nakonec jsem paralelně ke kabelu (na konektoru) připojil asi 10 cm dlouhý pahýl koaxiálního kabelu. Pahýl tvoří seriový rezonanční obvod, který nežádoucí Novu zkratuje. Anténu Yagi, na které se má Nova chytat, jsem pro ladění odpojil, takže do televize lezl pouze nekvalitní signál z matrace. Odlaďovač se ladí štípačkama. Postupným uštipováním pahýlu po milimetrech jsem Novu úplně vygumoval. Pak jsem připojil ke slučovači i druhou anténu. Výsledek je celkem uspokojivý. Duchové jsou fuč.
      Pahýl je velmi choulostivý na naladění. Je nutné jej mechanicky dobře zabezpečit, nesmí se ani hnout. Nejlepší postup by byl možná takový, že se pahýl přilepí k montážní krabici (či v čem to kdo má) a nožem se uřezávají při ladění ždibíčky maximálně po milimetrech. Když zkracování přeženete, naladíte tak pahýl na vyšší kmitočet - odlaďovaný obraz se začne opět zlepšovat. V takovém případě nezbyde, než vzít kus nového kablíku a ladit znovu.
      Kabel nesmí být na konci zkratovaný. Z rezonančního obvodu seriového se tak stane rezonanční obvod paralelní a signál, místo aby byl odladěn, bude naopak preferován a potlačí se všechny zbývající signály. Krom toho se dá v kabelu očekávat napětí pro napájení předzesilovačů u antény. Zdroji napětí někde dole u televize nemusí udělat zkrat zrovna nejlépe.
      Délka pahýlu záleží na odlaďovaném kmitočtu a na dielektriku kabelu. Délka by měla být lambda/4 krát zkracovací činitel. Lambda je vlnová délka kmitočtu, zkracovací činitel je tuším 0.81 pro kabely s pěnovým dielektrikem a 0.66 pro kabely s plným dielektrikem. Krom toho jsem viděl i kabely se vzduchovým dielektrikem, ale u těch zkracovací činitel neznám. Zkuste se zeptat odborníka v prodejně, kde je kabel k dostání. Rozhodně si naměřte trochu víc, ať je pak štípačkama co dolaďovat.
      Rezonanční křivka pahýlu je dosti široká. Bohužel dokáže pahýl vygumovat i fůru sousedních kanálů. Pro odladění dvou blízkých kmitočtů je takový odlaďovač zřejmě zcela nepoužitelný.
      Nakonec ještě jedno podobné použití koaxiálu, všeobecně známé, ale třeba to někomu uniklo. Na anténách typu GP nebo 5/8 není zářič galvanicky propojen se zemí. Při úderu blesku - a nemusí to být ani přímo do antény - je zařízení připojené k anténě vážně ohroženo. Galvanické propojení zářiče se zemí je možné provést zkratovaným pahýlem délky lambda/4, samozřejmě náležitě zkráceným podle zkracovacího činitele kabelu. Zkratovaný pahýl s elektrickou délkou lambda/4 funguje jako paralelní rezonanční obvod, takže může pomoci i při problémech s rušením mimo pásmo. Nutno ovšem pamatovat na to, že tato ochrana je dosti úzkopásmová. Stejně tak těžko pomůže při přímem úderu blesku do antény. V takovém případě si do svého hamshacku budete muset místo škvarku opatřit nové zařízení.
e-mail