Zpet Index Go Home Vpred

26. březen 1998 Koupil jsem si ve středu boty na procházky s Barbuchou, na práci do lesa apod. Měl jsem takové krásné "pracovní" od Bati, ale už po třech letech normálního používání jim praskla podrážka. Všichni výrobci se dneska starají především o tom, jak to zařídit, aby jejich výrobky vydržely do konce záruční lhůty a pak se co nejrychleji pokazily a nešly opravit.
      Z vojny jsem už dostatečně dlouho, aby mě přešla ta obrovská averze ke všemu zelenému, tak jsem si koupil kanady. V Hranicích na Moravě je na náměstí obchod s vojenským materiálem, jsou tam zajímavé věci: boty za 370 korun, maskáče za 50, petrolejka za 50, ocelová přilba za 20 apod. Mě zajímaly jenom ty boty.
      Doma jsem je pořádně namazal, uložil k peci a nechal je 24 hodin měknout. Dneska jsem v nich konečně vyrazil ven. Boty už změkly, teď ještě musí ztvrdnout nohy. Mám na patě plyskýř, jaký jsem už dlouho neviděl. Takový dokážou vyrobit jenom kanady.
Konečně zase vypnuli Meteosat 7 a obrázky chodí zase jako namalované. Pustil jsem si pískání z družice do reproduktoru. Přišel jsem na zajímavou věc. Družice v prostoru rotuje rychlostí zhruba 100 otáček za minutu (přesně 99.864 otáček dne 23. března 1998). Na družici je pravděpodobně všesměrová anténa pro 1.7GHz - tedy přesněji anténa je všesměrová v rovině kolmé na osu rotace. Směrovku si dokážu představit jen těžko. Podobná všesměrová anténa je i na trase země - družice.
      Data na družici se neposílají stále. Pozemní vysílač posílá na družici skutečně jen data a v pauzách (až několikaminutových) vysílač na družici vysílá pouze střední úroveň signálu 2400 Hz modulovanou přijímaným šumem. Protože přijímací anténa zřejmě není ideálně všesměrová, je v signálu krásně slyšet rotace družice. Kdysi - pár roků dozadu - jsem se bavil, nevím už s kým, kdo obrázky z Meteosatu příjímal už v té době a vím, že jemu taktéž vrtalo hlavou, proč je signál z Meteosatu amplitudově modulovaný kmitočtem asi 1.5 Hz.
e-mail