Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

23. říjen 1998 Tento víkend se konal závod CQ WW DX SSB contest. Doufal jsem, že se z radioklubu někdo ozve, ale asi se jim lenochům nechtělo. V DX clusteru jsem je neviděl, na osmdesáti metrech jsem je neslyšel, na jiná pásma SSB přijímač nevlastním. Je mi to docela líto. SSB závody mám docela rád, už jen díky tomu, že mi to jde neporovnatelně lépe, než morseovka. Jenže nijak se mi nechtělo jet do radioklubu naslepo - je to přece jen z ruky, autobus tam jede jednou denně a klidně by se mohlo stát, že bych tam byl sám.
      Můj poskládaný přijímač pro pásmo 3.8 MHz mě mimořádně potěšil. Když si vzpomenu na tu hrůzu, která by lezla za těchto podmínek z Otavy... Pásmo je naprosto přeplněné, jedna stanice na druhé, jedna silnější, než druhá. Odolnost příjímače se mi zdá jako vynikající. Vedle na kanále může chrchlat cokoliv, přijímaná stanice je stále pěkně čitelná bez jakékoli známky křížové modulace. Trochu mě zlobí pouze OK2RZ - vysílá asi třicet kilometrů ode mne, výkonem, který by rozsvítil věřejné osvětlení v menším městě... občas jeho signál v přijímači zachrastí, ale čitelný je výborně. Ale stačí, když jej trošku odladím, a signál pod ním je opět čistý, i když bokem ještě zasahuje do pásma propustnosti filtru. Zkreslení pravděpodobně vzniká až za SSB filtrem a ne na vstupním směšovači.
      Trochu nepříjemné je na přijímači AVC (automatické vyrovnávání citlivosti). Náběh AVC je velmi rychlý - když někdo zapne nosnou, okamžitě slyším pouze pískání a veškeré pozadí se ztratí. Když pak nosná zmizí, trvá ještě několik vteřin, než se citlivost přijímače vrátí na původní úroveň. Mělo by to být naopak.
      Snažím se najít nějakou mimoevropskou stanici. Zatím se nedaří. Závod dosud nekončí, ještě budu poslouchat.
      Ráno jsem zkoušel poslouchat na 21 MHz - naladil jsem oscilátor, kusem kablíku spojil se směšovačem UZ07 a nizkofrekvenčním zesilovačem... šlo to. Zesilovač měl sice pro tento účel malé zesílení, takže stanice byly velmi slaboučké, ale cosi slyšet bylo. Až budu mít jednou dlouhou chvíli, trošku to zařízení vylepším, doplním dalším oscilátorem a výkonovým VF zesilovačem na vysílač a můžu zkusit udělat nějaká telegrafní spojení.
e-mail