Zpet Index Go Home Vpred

22. srpen 1998 Tak. Telefon máme doma. Má jen jednu nevýhodu. Nefunguje. Tedy - ten aparátek jo, ten funguje jedna báseň, ale nefunguje doma. Není tady signál. První nesmělé známky signálu můžu zaregistrovat asi deset metrů před domem, a když vylezu kousek na kopec, tak dvě sta metrů po cestě, můžu telefonovat jak divý. Manželka škemrá, ať udělám nějakou anténu, aby mohla telefonovat i doma.
      To se jí řekne, udělat anténu. Ale kdybych já vůbec věděl, na jaký kmitočet! Prohledal jsem BBS OK0POV, jestli nenajdu něco ke GSM. Nic. Špatné. Prohledal jsem asi tak patnáct kilogramů netříděných časopisů. Sláva. V Amatérském radiu 7/96 a 7-8/97 jsem objevil, že to přijímá v pásmu 935 až 960 MHz a vysílá v pásmu 890 až 915 MHz. Pásmo, které musí anténa zvládnout, je dost široké. Mám obavu, že to pro mě nebude žádná legrace. Jsem zvyklý uvažovat v rozměrech úzkých radioamatérkých pásem, kde se dá naladit do rezonance klika ode dveří. Ale šířka 70 MHz? To slyším poprvé.
      Telefon má vzadu koaxiální konektor. Vypadá to na 75 ohmů. Doufám, že to je konektor na anténu. Protikus na kabelu budu muset udělat doma na koleně, nikdy jsem nic podobného neviděl.
      Další malý problém mám s bateriemi. Do telefonu se vejdou normální tužkové články. Mám doma osm NiCd akumulátorů. Když je zkusím vložit dovnitř, začne si telefon stěžovat, že jsou baterie vybité. Přitom to není pravda. Do akumulátorů je elektrika nalitá až po okraj, div že nepřetečou.
      Originální akupak má na kraji ještě dva vývody navíc. Přemýšlel jsem, co by tam tak mohlo být. Propojka? Letecká kontrola ohmmetrem ukázala, že tam je odpor asi 7 kiloohmů. Jenže za chvíli už 8. Potom 9 a za hodinu se to vyšplhalo na 14. Chvíli jsem baterku držel v pazouře a uvažoval... ještě jedno měření - 13! Heuréka. Že by tam byl termistor? Když jsem měřil poprvé, baterii jsem zrovna naplno nabil, byla dost zahřátá. Když zchladla, odpor se zvětšil! Mám příjemné tušení, že dokážu využit i ty baterie, které mám doma. Bylo by to prima.
Kolega meteorolog sice říkal, že onen cyklón v karibském moři není tak docela cyklón, ale rozhodl jsem se mu tak docela nevěřit, protože snímky vypadají velice pěkně. Cyklón míři na Floridu. Za čtrnáct dní tam jede kolega za kamarádem, tak ho musím upozornit, aby nezapoměl po návratu poreferovat, jestli našel svého kamaráda na Floridě ve stanu, nebo ještě pořád v domě.
e-mail