Zpet Index Go Home Vpred

22. březen 1998 Jaro je tady! Už v pátek dvacátého začalo svítit sluníčko na severní polokouli. Akorát teď premýšlím nad pár věcma. Jednak, proč se moje výpočty tolik liší od údajů, které povídali v televizi, druhak by mě zajímalo, co to vlastně jaro je (rektascenze 0 nebo deklinace 0) a třeťak by mě zajímalo, co má s jarem společného těch dvacet centimetrů sněhu venku.
      Celý víkend jsem předělával přijímač na 1.7 GHz. V sobotu jsem sundal parabolu z kurníku. Plechovka za těch čtrnáct dní začala krásně rezivět, za další měsíc by s přehledem odpadla sama, ani by jí nikdo nemusel pomáhat. Trochu se mi zdálo, že příjem na tu novou plechovku z kuprextitu je poněkud horší, tak jsem vyměnil tranzistory v předzesilovači. Neměl jsem to dělat. Asi jsem ten tranzistor zlikvidoval. V sobotu večer už jsem byl z toho smutný, protože to furt nechtělo jet. Až v neděli odpoledne mě napadlo vyměnit oba tranzistory v předzesilovači a ono se to rozjelo.
      Dal jsem parabolu zpět na kurník a jelo to. Sice byl obrázek neporovnatelně horší, než před tím, ale aspoň něco. Večer mě pak napadlo vyměnit ještě tranzistor na vstupu konvertoru. Zbyl mi tam poslední tranzistor neznáméno typu z konvertoru na satelitní TV. Byl to šťastný nápad. Chodí to zase jako dřív. Jenom je z toho patrné, že tranzistory ATF13484 mají poněkud menší zisk nebo je nutné nastavit jiný pracovní bod, než u těch tranzistorů v TV konvertoru.
      Chlubil jsem se v sobotu večer Kamilovi OK2VAQ, že už mi chodí příjem na 1.7 GHz. Vyrábí si to doma taky, ale říkal, že nemůže sehnat středovou parabolu. Takže pro všechny podobné nešťastníky: s offsetovou parabolou to chodí taky. Na mělkou parabolu (tj. vzdálenost ozařovač - parabola je podobná, jako průměr paraboly), je potřeba jiný ozařovač s užším vyzařovacím diagramem. Skutečně nejvhodnější je plechovka - zapomeňte na ozařovač typu yagi apod. Družice je slyšet docela dobře už i na plechovku samotnou. Offsetová parabola má lepší učinnost, než stejně velká parabola středová. Nebojte se experimentovat.
e-mail