Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

18. říjen 1998 Včera jsem vyměnil vstupní tranzistor v anténním předzesilovači pro přijímač satelitních snímků, vysílaných na kmitočtu 1691 MHz z družice Meteosat 7. Před výměnou tam byl tranzistor, který měl podle katalogu šumové číslo asi 1 dB. Dal jsem tam ATF36077, který by měl mít šumové číslo asi 0.3 dB. Trochu práce mi dalo nastavení pracovního bodu - tento tranzistor se trochu vymyká všem ostatním GaAs tranzistorům, se kterými jsem kdy experimentoval.
      Ve firemních materiálech Hewlett packard je o tranzistoru psané, že je potřeba uzemnit elektrodu S přímo, ne přes kondenzátory, a předpětí pro elektrodu G vytvářet jinak, než úbytkem napětí na odporu v elektrodě S. Proč ne, u HP tranzistor dělali, u HP jsou odborníci. I experimentoval jsem půl roku s předzilovačem na tištěném spoji a nedařilo se. Šumové parametry byly otřesné, rozhodně horší, než u dosavadního předzesilovače s horšími tranzistory jiné konstrukce.
      Včera jsem se namíchnul a zkusil tranzistor ATF36077 zapájet do toho vrabčího hnízda, které mi slouží jako předzesilovač už přes půl roku.
      Výsledek je uspokojivý. Stačilo jenom zamávat plechovkou v okně a družice byla pěkně slyšet - rozhodně lépe, než s původním tranzistorem. Přijímač je teď znatelně citlivější. Když jsem namontoval plechovku i s předzesilovačem zpět na parabolu a prohlédnul jsem si první obrázky s novým, lepším předzesilovačem, nějak se mi to nezdálo. Obrázky jsou úplně stejné, šum je v nich stále. Pravděpodobně vzniká šum někde v přijímači, nebo je signál posílaný se šumem už na družici. Nevím.
      Teoretický rozdíl mezi silou signálu dříve a nyní je něco kolem čtyř dB. Pokud tedy není rozdíl vidět na obrázcích, doufám, že se to projeví aspoň při horších příjmových podmínkách, když je zataženo, prší a podobně.
O dovolené jsem koupil knížku "Mikroprocesory řady 8051" od Petra Skalického, nakladatelství technické literatury BEN. V příkladech jsem tam objevil převod binárního čísla na BCD. Postup je trochu jiný, než jsem dosud používal já. V příkladu se převádí pouze osmibitová hodnota na tři dekadické číslice. V čítači, který jsem na svých stránkách popsal dříve, potřebuji převést dvaatřicetibitovou hodnotu na deset dekadických číslic. Dneska jsem si s tím trochu hrál - funguje to. Nevím jak, nevím proč, ale funguje to.
      Software v čítači jsem předělal, takže čítač teď nevypisuje hodnoty vnitřních registrů, ale přímo měřený kmitočet. Už není potřeba žádný software v počítači, a pokud má někdo sériový terminál, není potřeba ani počítač. Konečně to funguje tak, jak jsem si to původně představoval.
Viděl jsem dnes venku zajímavé letadlo. Malý vrtulový hornoplošník, dva podvěšené motory a barva pruhovaná. Pruhy zdola zepředu směrem nahoru dozadu. Pruhované letadlo, to jsem tedy ještě neviděl. Nějaký, tuším že kulatý znak byl vidět na směrovce. Více jsem toho na tu vzdálenost nerozeznal. Škoda, že jsem neměl u sebe větší dalekohled. Mohl jsem zjistit, jestli bylo to letadlo navlečené do pyžama nebo do vězeňského mundůru.
e-mail