Zpet Index Go Home Vpred

15. duben 1998 Zase dneska pustili tu šílenou družici Meteosat 7. Od Meteosatu 6 je vzdálená jen deset úhlových stupňů a moje anténa je rozlišuje jen velmi těžce. Přemýšlel jsem, jaké mám možnosti. Přišel jsem na dvě. Buď větší anténu, nebo tu družici sestřelit. Větší anténa je řešení jednodušší a podstatně lacinější. Zase na druhou stranu si říkám, že to druhé řešení může být, narozdíl od větší antény, nepoměrně zajímavější a zábavnější. Budu nad tím uvažovat.
      Upravil jsem přes velikonoce ten svůj program mewe pro příjem obrázků (k dostaní na stránce s programy). Zrychlil (nechci říkat zoptimalizoval) jsem synchronizaci na začátku snímku. Za celý den (s použitím dd pro cache) to nepotrhalo jediný obrázek. Potom jsem konečně zprovoznil vyrovnávací paměť přímo v programu, takže už nepotřebuju startovat společně i dd. Asi to funguje, protože obrázky byly všechny zasynchronizované dobře, ale zákeřně do toho vpadla družice Meteosat 7. Rušení je tak silné, že svým programovým vybavením nedokážu přijmout velké množství snímků. Takže nevím, jak je to se spolehlivostí, ale zdá se to být dobré.
      Napadla mě ještě jedna věc: ukládání obrázku spadá časově dost často právě synchronizace začátku dalšího snímku. Synchronizace je operace časově velmi kritická. Procesor s tím má spoustu práce a ke zničení snímku dochází právě v momentě, kdy synchronizační funkce trvá příliš dlouho a vyrovnávací paměť pro vstupní data přeteče. Mohl bych zkusit ukládat snímek až asi po dvaceti či třiceti vteřinách, kdy už by měl jet příjem dalšího snímku, což je záležitost téměř triviální.
e-mail