Zpet Index Go Home Vpred

15. červenec 1998 Dnes jsem šel s Barbuchou do lesa sbírat hřiby. Cosi jsme našli, cesta nebyla marná. Pouze Barbucha se při trajdání po lese neskutečně nudila. Zjevně jí nebylo jasné, proč se tak loudám jednou dopředu, podruhé dozadu a pak minutu stojím na místě. Trošku ožila, když jsem se sehnul pro hřiba, to se mi pak snažila jazykem opucovat brýle, nebo když jsme šli kolem vody. To se pak spěchala napít.
      Jak je to vlastně se psem v lese? Může pes do lesa nebo ne? Když potkáte v lese zeleného hejhulu s flintou přes rameno, samozřejmě vám začne spílat a řvát jako na lesy, že pes plaší zvěř a že vám toho psa na fleku zastřelí. Lidi s flintou v pazouře vůbec vidí realitu jinak, než ostatní, kteří si tu flintu nepořídili. Ach jo.
      Zítra se pustím do konzumace těch hřibů. Kdybych tohle byl náhodou poslední zápis na těchto stránkách, tak ať víte proč.
Po dlouhých experimentech a hledání jsem našel něco fungujícího a zajímavého o rychlé Fourierově transformaci (FFT). K čemu to je dobré? Obecně k spektrální analýze signálu, k filtraci apod. Mě zajímá především analýza a filtrace. Občas potřebuju vyčistit nějaký signál - třeba záznam morseovky - od šumu, projet to filtrem širokým několik Hz. FFT je k tomu jako dělané. Učím se s tím pracovat. Nevím, jestli to dělám dobře, ale začíná se mi dařit z jednoho hodně slabého signálu EME dostat pípání. Ten signál je tak slabý, že normálním uchem je zcela absolutně nečitelný a téměř nerozeznatelný od šumu. Pouze mě trápí, že signál se filtrací rozmazává a silně zvoní. Odstup S/N jsem dokázal zvednout pěkně, ale i tak je to k nepřečtení.
      K praktickému provedení FFT jsem sáhnul po velmi rychlé hotové knihovně FFTW. Je to psané v jazyce C, údajně to má chodit i v DOSu, já jsem to zkoušel pouze v Linuxu a v Solarisu. V Solarisu jsem měl mírné problémy s překladem.
      Knihovna je skutečně fantasticky rychlá - na mojí 386 jsem minutový signál se vzorkovacím kmitočtem 8192 Hz filtroval asi 2 minuty. Pokud jsem zkoušel filtraci jinými způsoby, pohybovala se potřebná doba v řádu hodin!
Konečně mám 120 cm parabolu - během týdne bych ji mohl mít doma na střeše. Budu referovat.
e-mail