Zpet Index Go Home Vpred

14. červen 1998 Tak jsem trošku pokročil s SSB zařízením na osmdesát metrů. Dal jsem dokupy koncový stupeň - leze z toho asi 1.5 wattu. Udělal jsem filtr mezi poslední směšovač a koncový stupeň - děsná sranda najít v haldě starých trosek rádií a jiné součástkové všehochuti tři stejné toroidní jádra N1. Pak ještě mikrofon, ten mi dal zabrat nejvíc, přitom nevím, jestli vůbec funguje dobře. Vyhrabal jsem kdesi elektret, za to jsem dal operační zesilovač a tenhle signál chci přivést do modulátoru. Tady je to trochu háklivé. Přece jenom je to signál, který míním posílat do světa.
      Předělal jsem oscilátor do SSB detektoru v přijímači. V původním jsem kdysi dávno zalil nějakou cívku Epoxidem a ono to lepidlo dodnes neztvrdlo a zůstalo lepkavé a mazlavé. Krystaly pro horní a dolní postranní pásmo jsem v původním oscilátoru hodlal přepínat diodama, ale použitý BF245 má asi příliš velkou impedanci, takže přepínání nechtělo fungovat a ke slovu se hlásily oba krystaly. Pokud jsem chtěl na výstupu detektoru čistý signál, musel jsem jeden krystal vyletovat a uložit do šuplíku.
      K fungujícímu vysílači mi chybí ještě přepínaní příjem - vysílání a anténní přizpůsobení. Zařízení je stavěné pro připojení antény s impedancí 50 ohmů a mě na zahrádce visí akorát třicet metrů drátu. A samozřejmě to ještě musím celé zkompletovat a doladit. Pak snad konečně přijde ten slavný den, kdy se z druhé strany ozve: "Cože!? Ty vysíláš s jeden a půl wattem? Já si říkal, že jsi tu nějaký čajový. Ale šlape ti to QRP pěkně..."
Dneska se Barbucha pohádala s televizí. Chrněla spokojeně na gauči, manželka se koukala na televizi, když tu se v té bedně objevil pes a začal štěkat. V ten moment byla Barbucha na nohou před obrazovkou a předháněla se, kdo bude štěkat víc nahlas.
      Stává se z ní pěkná potvora. Začíná dospívat a už si asi uvědomila, že není žádný malý pes, ale největší obluda ve střední Evropě a okolí. Německý ovčák Brix na dvorku už pro ni není důstojný soupeř. Když dostanou každý jednu kost, skončí to v poslední době obvykle tak, že obě kosti zblajzne Barbucha a Brix si odnese akorát zamaštěnou hubu a nějaký šrám. Minulý týden se dala dokonce do křížku s Ajčou - to je takový skvrnitý mini pes dalmatin. Aby to nedopadlo jako v tom vtipu:
      Jde pán v ošoupaném kabátě po ulici s jezevčíkem na vodítku, proti němu podnikatel v kožené bundě, na řetězu pitbula. Na obličeji pana podnikatele jde vidět, jak si v duchu říká:
"Kam se ten s tou přitloustlou tkaničkou hrabe. Ten by byl pro mého psa jako svačina", když se pánovi jezevčík urve z vodítka, vrhne se na pitbula a nebohého psa zahryzne. Vyděšený podnikatel se roztřeseným hlasem ptá:
"Co to máte probůh za psa!?"
"No, ten je za padesát tisíc."
"Za padesát tisíc? To jste za tak nebezpečné zvíře dal padesát tisíc?"
"No, přímo za psa ne. Dvacet tisíc je za krokodýla a třicet za plastickou operaci..."
Posledně jsem si psal o kreslítku GIMP. Ve volných chvílích jsem přes víkend trochu kreslil. Malá ukázka (další lze očekávat):
Ukázka malůvek z GIMPu
e-mail