Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

12. leden 1999 Novina největší: stal jsem se šťastným majitelem altové zobcové flétny. Ve srovnání s flétnou sopránovou je to nástroj asi o polovinu větší - člověk má dojem, že drží v ruce pořádný klacek, nikoli párátko. Dírky jsou hodně daleko od sebe, prsty musím mít natažené jako záchodový pavouk nohy. Na délku má tahle píšťala skoro přesně půl metru.
      Když se flétna rozebere, je kupodivu mnohem skladnější, než sopránová flétna. V pohodě se mi vleze do batohu a nečouhá ven.
      Altová zobcová flétna je pramátí všech dalších zobcových fléten, které běhají po světě. Sopránová a sopraninová (je to takhle správně česky? Literaturu mám jen v angličtině) jsou zmenšeniny. Většina notových záznamů je psána právě pro altovou flétnu.
      Zatím vykládám o věcech nepodstatných. Teď přijdou na řadu věci důležitější - jak se na ni hraje a jak zní. Hraje se na ni dobře. Zdá se mi, že není tolik náchylná na špatné držení, jako menší flétna, kromě nejhlubších tónů - nejhlubší F se chytá blbě. Altová flétna není tolik uječená, zvuk má čistší a už podle sluchu v tónech chybí hodně vyšších frekvenčních složek, které je slyšet u sopránové flétny docela jasně. Až nebudu mít co dělat, vylovím někde mikrofon a zkusím udělat na počítači spektrální analýzu obou nástrojů.
Byli jsme v Novém Jičíně v supermarketu Prima. Já jsem tam byl naposledy. Vícekrát už nikdy. Ještě jsem ani nevlezl dovnitř, a už ze mě udělali potenciálního zloděje: vozík pouze za desetikorunu. Tu desetikorunu samozřejmě dostanu zpět, navíc deset korun za vozík není adekvátní cena, ale i tak. Nevšiml jsem si, že by v normálním obchodě byli tak nechutní a už preventivně mě podezírali, že bych jim snad nechtěl vrátit vozík nebo nákupní košík. Tohle se mi od Primy nezdá slušné.
      Další věc, která mě nakrkla, bylo zrcadlo u pokladny. Každá pokladní na mě vidí při placení ze všech stran - aby mi viděla i na zadek (jestli nemám něco v kapsách?), tak má naproti sobě velké vypouklé zrcadlo. Zrcadla a kamery jsou běžné i v jiných obchodech, ale zatím nikde jsem to neviděl vystavené takto nestydatě. Rovnou si tam můžou pověsit nad vchod transparent: "Vážený zákazníku, potenciální zločinče. Nevěříme ti, sledujeme tě, dej si bacha!" Nelibí se mi to. Proto bych jim rád vzkázal: "Vážená Primo, vaše podezíravost mě uráží. Příště už k vám nevlezu."
Satelitní anténa zřejmě není vyšinutá tolik, jak jsem si myslel. Obrázky se zase mírně spravily. Že by foukal vítr tam nahoře a cloumal anténou na družici? Tohle se mi nějak nezdá...
e-mail