Zpet Index Go Home Vpred

13. duben 1998 V pátek mi poštou přišel objednaný AFT36077 (nízkošumový GaAs fet). Objednávat něco u GM electronic se příliš nevyplatí, balné stálo dvacet korun, poštovné 95. Příště si tam zajedu. Je to rychlejší a levnější. No ale vzal to čert. O tom psát nebudu.
      Namontoval jsem hned tranzistor do předzesilovače. Připojil jsem napětí a jejejej... Na elektrodě G se objevilo -0.5 V, což je mnohem víc, než má papírově ten tranzistor vydržet. Přesto fungoval, ovšem nic moc. Asi po hodině experimentování jsem zjistil, že HP má v uvedeném zapojení malou nepřesnost. Zapojení je vhodné pro tranzistory s napětím potřebným na G asi -1 V a pro -0.2 V potřebné pro ATF36077 je nutné upravit hodnotu jednoho odporu. Náležitě jsem upravil zapojení i rozpracovaný popis (zanedlouho doufám zveřejním) a začalo to fungovat hned mnohem líp. Bohužel předzesilovač je pro mě nepříliš použitelný. Buď jsem udělal špatně vstupní obvod nebo jsem tranzistor svými experimenty zlikvidoval, případně uváděný zisk kolem 20 dB nestačí na kompenzaci ztrát v kabelu ke konvertoru, prostě obrázky jsou zašuměné. Anténu jsem opět sundal a namontoval jsem původní předzesilovač. Už to zase funguje OK. Pro ATF36077 postavím dvoustupňový zesilovač, uvidím.
      Dneska skoro celý den pršelo. Ukázalo se, že kmitočet 1.7 GHz je na takové věci citlivý. Dopolední obrázky jsou škaredě zašuměné a zlepšily se, až když mraky odtáhly kamsi do pryč a přestaly zavazet mezi družicí a mojí anténou. Holt mají moc tlusté sklo. První mě napadl šum galaxie. Nastartoval jsem Xephem, abych zjistil, kdy anténa kouká na galaxii, ale není to ono. Vliv galaktického šumu je možná měřitelný ale zcela zanedbatelný vedle útlumu způsobeného oblačností.
e-mail