Zpet Index Go Home Vpred

10. červen 1998 Kdysi před lety jsem koupil někde na burze SSB filtr. Docela pěkný, osmikrystalový od polské firmy UNITRA. Postavil jsem s tím mezifrekvenční zesilovač a tím to nějak haslo. Na další experimenty jsem neměl sílu. Tento týden jsem si s tím začal znovu hrát. Přes víkend jsem dal dohromady oscilátor na 5.5 MHz, abych mohl přijímat v pásmu 80 metrů a zapojil jsem to. Funguje, ale stabilita byla dost malá. Mrknul jsem znovu do oscilátoru a do chytrých knížek... příště, když v chytré knížce napíšou styroflexové kondenzátory, tak tam nebudu cpát keramiku z nějaké staré počítačové desky a ušetřím si problémy, hi. Vyměnil jsem ty hříšné keramické kondenzátory a teď to chodí relativně uspokojivě.
      Přemýšlím, co mi chybí, abych z toho udělal transceiver. V podstatě jenom koncový stupeň. Doma bych měl najít součástky pro výkon kolem jednoho wattu, když prohlédnu zásobárnu s výkonovými tranzistory a udělám něco s KU601 případně KUY12 (jestli něco takového najdu). Uvidíme. Povykládám.
      Nevím jenom, jak potom nastavit linearitu a potlačení nosné. Dvoutónový generátor poskládám - to jo - ale nevím, kde schrastím osciloskop.
I když bylo dneska pěkně a sluníčko pralo jak sedlák cepem, zdálo se, že není až tak veliké vedro, a mohli bychom s německou dogou Barbuchou vyrazit trochu dál. Kdybychom to vzali kolem vody, mohla by být Barbucha docela spokojená - neměla by žízeň a mohla by se schladit. Přepočítal jsem se.
      Barbucha první polovinu cesty křepčila jako pušťená z řetězu. U vody jsem jí pak házel kamínky a Barbucha při každém žbluňknutí úlekem nadskočila a chtěla nakouknout pod hladinu, jaký to prevít ji děsí.
      Vylezli jsme do prudkého svahu na stráň a prvním odpadlíkem se stala manželka. Praštila sebou do trávy, vystavila sluníčku partie, které dívky obvykle nevystavují a předháněla se s Barbuchou, kdo dokáže jazyk vypláznout víc.
      Krize nastala u Barbuchy snad jen padesát metrů před domem. Plácla sebou do trávy ve stínu a odmítala jít dál. Vidím to tak, že příště sebou budu muset nosit kus kachlíkované podlahy, ať se má chudák pes kde schladit.
Přišel dnes pěkný obrázek jižní Ameriky. Zajímavé na něm je, že nad Amerikou zcela výjimečně není zataženo. K nalezení v adresáři s obrázky.
e-mail