Zpet Index Go Home Vpred

10. březen 1998 Umřela nám v pondělí elektrika. Probudila nás tchyně do temného studeného rána. Hodil jsem něco na sebe a vydal se ven do desetistupňového mrazu domlouvat jističům. Všechny byly zapnuté, ale elektrika nešla. Lup. Jeden jistič. Lup. Další jistič. Lup, lup, lup. Vyzkoušel jsem všechny. Elektrika nejede. Hlavní jistič? Lup... zůstal viset. Luplo v něm, ale jistič nevyskočil. Zrada. Šroubovákem jsem ho natáhl. Elektrika se rozjela. Zvítězil jsem. Teď honem dovnitř, nasnídat se a na autobus do práce.
      Z práce jsem se vrátil do ledového temného domu. Jediná Barbucha trochu fungovala, ale to jen díky tomu, že má kožuch a nestačila zmrznout. Jistič jsem znovu nahodil a až do večera byl klid. Pak vyskočil jistič asi pětkrát za sebou a v deset večer se odebral do věčných lovišť a umřel. Počítač nejel, topení nejelo, manželce nejel budík. To byla tragedie největší, protože manželka bez blikajícího budíku nemohla spát a celou noc v pětiminutových intervalech koukala na tmavý displej a snažila se usnout. Usnula až ráno, když se rozhodla nejet do práce. Křivdil bych jí, kdybych řekl, že to bylo jenom kvůli budíku. Už večer jí bylo hodně špatně.
      Odpoledne mě čekal dům sice vyhřátý, nicméně ještě temnější, než den před tím. Přišel elektrikář, mrknul do rozvaděče, povídá "Žjóva, tady to celé shořelo!" a pustil se do opravy. Barbucha nás sledovala kuchyňským oknem. Zvenku nebylo dovnitř moc vidět, ale Barbušina tlama přilepená na skle byla k nepřehlédnutí, stejně tak její kňučení a poštěkávání.
      Po nahození elektriky jsem utíkal do svého výpočetního střediska. Teploměr se třepal zimou někde na čtyřech či pěti stupních. Zapnul jsem počítače, v místnosti se příjemně rozhučely ventilátory, ale monitor nenaskakuje. Proč? Vypadnutá šňůra? Houby! Rozjel se jenom jeden počítač! Trošku mě to vyděsilo, ale ne moc. Impulsní zdroj je asi hodně zimomřivý, takže se mu nechce pracovat. Zapnul jsem aspoň topení.
      Počítač se rozjel asi za dvě hodiny. Hned jsem nastartoval družice. Další překvapení. To je zimomřivý už i konvertor? Ten je přece jinde a tam je příjemých skoro patnáct stupňů! Asi se rozjel oscilátor. Běhal jsem kolem konvertoru se šroubovákem pár minut, ale žádné zlepšení. Běhal bych tam doteď, kdyby nepřišlo služební hlášení Eumetsat:
      "Uživatelé menších než doporučených antén budou rušeni satelitem Meteosat 7."
      Parabola 60 cm je určitě menší než doporučená. Tak jo. Přestanu se tolik zajímat nízkošumové GaAs fety a začnu se více zajímat o lepší betonové základy pro kurník.
"Už jsi jed?"
"Jo, jed. Akorát nevím, do čeho jsi mi ho dala..."
e-mail