Meteorologické družice

Já se do toho jednou pustím trochu pořádněji, pak nebudete stačit číst, zatím jenom pár věcí.

Družice Momentálně přijímám obrázky pouze z družice NOAA 14. Další fungující družicí je NOAA 12, ale obrázky z této družice mají horší kvalitu (malý kontrast). Nechci tvrdit, že to je závada družice, může to být způsobeno tím, že na družice NOAA 12 u nás přelétává ráno a večer, kdy je slunce nízko nad obzorem. Družice NOAA 14 u nás přelétává kolem po poledni a v noci po půlnoci. Další družice, ze které občas zkouším přijímat obrázky, je ruská Meteor 3-5.
Nedávno jsem mírně zprovoznil příjem ze stacionárního satelitu Meteosat 6.
Anténa Anténu mám poskládanou z novodurových trubek a kusu koaxiálu. Návod na anténu jsem našel na Internetu: Quadrifilar helix PA0ROJ
Přijímač Přijímač jsem koupil u firmy EMGO. Je to konstrukce popsaná tuším v praktické elektronice - A-radiu číslo 4 a 5 ročník 1997, nebo v časopise Electus 1999. Nejlépe je sledovat informace na stránce http://www.emgola.cz/jak_zacit_meteo.html, kde jsou zveřejněny aktuální informace.
Firma EMGO:
EMGO ing. Miroslav Gola
Areál VÚHŽ
739 51 Dobrá u Frýdku-Místku
telefon. 0658 601 471, 0602 720 424, fax 0658 624 426
E-mail: [email protected]
Web site: http://www.emgola.cz/
Hotový přijímač stojí mírně pod tři tisíce, konvertor na 1.7 GHz rovné 3000 Kč.
Přijímač, jak sleduji, má dost úzký filtr, takže obrázky možná nejsou úplně super. Až budu mít kovertor na 1.7 GHz, zase to bude něco jiného, protože se dá vyloučit dopplerův efekt a i kmitočtový zvih je o něco menší.
Přijímač je k počítači připojen přes sériový port rychlostí 56700 Bd. V Linuxu je pro zvládnutí této rychlosti bezpodmínečně nutný (zvlášť na 386) port s 16550. Na 386 to nebývá obvyklé vybavení - novější desky 486 a Pentium s integrovanými porty obvykle 16550 mají. Já jsem si pomohl dost komplikovaně: Na burze jsem za stovku koupil prastaré XT. Deska s porty byla osazená 16450 v objímkách. Ty objímky jsou důležité. U GM electronic jsem koupil obvod 82c550 za necelé tři stovky kus (tj. dva za 600 korun) a strčil je na desku z XT místo 16450. Funguje to. Bohužel lepší cestu jsem nenašel.
Software Pro příjem obrázků potřebuju dvě věci: vědět kdy zapnout rádio a přijatá data zkonvertovat do lidské podoby. Pro MS Windows jsem kdysi dávno napsal menší program: Wsat. V linuxu už tohle nepoužívám, a z internetu jsem si vytáhnul SatTrack. Je to trošku komplikovanější, ale dá se to pustit z povelové řádky a výstup pak můžu zkonvertovat do podoby, jakou zrovna potřebuju. Hotové spočítané oblety předhodím programu cron, který v danou dobu uloží data z přijímače a potom si hotová data konvertuji do obrázku jinou utilitkou: pro družice NOAA a METEOR.
Odkazy Sháníte informace? Poměrně šikovný rozcestník jsem objevil zde:
  • Getting your own WXSAT Images
    Jiná stránka, která se mi velice líbila:
  • Chucks's weather page