Brněnský radioklub

FOTOALBUM 2 - Vysíláme ze Studnice

Kóta Kříby 775m JN89BO nám začala být "malá". Již delší dobu jsme "pokukovali" po vedlejším nenápadném brdku za blízkou obcí Studnice. Tamní kóta měla ca 795m, čili o 20 metrů výš, ale hlavně se jevila daleko kvalitnější pro šíření VKV do některých vybraných směrů. Do blízkosti Studnice, mezi radioamatérskou veřejností známé především mikrovlnnými a EME setkáními, konec konců jezdili s úspěchem vysílat i jiné kolektivky, např. i z Ostravy. Po mnoha peripetiích jsme tam odstranili i problém s absencí 220V a začali vysílat. S 80W na 144 MHz jsme dělali podobné výsledky jako kde kdo jiný s 1/2 kW. Na řadu přišly i úspěšné pokusy s 70cm pásmem a později i s mikrovlnami (pásmo 23cm). Bohužel pak přišel zlý obr TopGUMák, známý po celé republice jako naprosto bezohledný porevoluční zbohatlík, který způsobil mnoho zla i jiným radioamatérům v OK. Prostě přišel a řekl: "Tady je to teď moje, zkuste mě vyhnat." A usadil se na stejné kótě. No a namísto toho, aby se bál verdiktu byť jakékoliv spravedlnosti, ještě na nás poštval VKV komisi: "Vyžeňte mi je odsud, oni mi tu zavazejí!!!"


Klikni na obrázek pro zvětšení
(pro další info k obrázku na něm chvíli v klidu podrž ukazatel myši)

Ten stožár se snad ani jinak nedá vyfotit, naše milé čtyřče ..a nahoře naštestí nebyl sníh.
1. subregionál '98
© OK2PPK
Pavel PMA si spokojeně lebedí u vysílače.
1. subregionál '98
© OK2PPK
..znovu se čtyřčetem, tentokráte u obce Studnice.
Polní den '98
© OK2PPK
Přímo při stavbě stožáru nás tehdy zastihl déšť (nic neobvyklého). Zde je však dobře vidět systém stavby vysokého stožáru, kdy je možné díky páce s kladkou (tzv. jehla) a praktickému systému kotev zvednout 19m vysoký stožár i s anténami teoreticky i jedním člověkem.
Polní den '98
© OK2UUB
Poněkud nám to namrzlo - Škoda 120 v polární maskovací úpravě
Vánoční závod '98
© OK2PPK
..a namrzly řádně i samotné antény a stožár.
Vánoční závod '98
© OK2PPK
V 15stupňových mrazech se nechce nikomu moc dělat. Po postavení stožáru je nutno zkřehlé prsty zahřát a rukám dát patřičný klid. Zleva Martin OK2TMG, v kulichu Jarek OK2BJL, eskymák Jirka OK2BQY a Petr OK2CRT.
1. subregionál '00
© OK2IGG
1. subregionál - sněhu je na Studnici v březnu pokaždé skoro stejně jako na Silvestra a tak se musí pečlivě vybudovat co nejteplejší zázemí. Zleva zády Jirka OK2BQY, Petr OK2CRT, v maskáčích Petr OK2VOP a vpravo stavbu stanu odborně dozoruje Martin OK2TMG.
1. subregionál '00
© OK2IGG
Náš první mikrovlnný závod. Poprvé jsme aktivovali značku OK2KBA na 23cm bandu. Od té doby již víckrát a nyní pravidelně. Vlevo Petr OK2VOP (sděluje fotografujícímu Michalovi OK2IGG: 'nefoť a poď něco pořádnýho dělat!!!'). Zády dřepí (zleva) Martin OK2TMG a Petr OK2CRT. Čelem pak Emil OK2UZY, který vysvětluje, kterak patřičně izolačkou přiblemtat anténu, když chybí správný mechanický díl...
Mikrovlnný závod '00
© OK2IGG
Zleva Emil OK2UZY, Petr OK2VOP a Petr OK2CRT. Chybí Michal OK2IGG, který fotí. Děláme první historická závodní spojení OK2KBA na 23cm. A jde nám to celkem dobře...
Mikrovlnný závod '00
© OK2IGG
Mladé křídlo - Vlevo Roman OK2CRC, vpravo Petr OK2CRT. Jinak též celkový pohled na stožár s 2x 10el Yagi na 2m.
VHF DR '00
© OK2IGG
Toto je jedna z variant závodního anténního systému, který jsme na 19m stožáru střídavě s variantou 4x 10el. DL6WU používali v letech '96-'00.
Detail 2x10el. DL6WU
© OK2IGG
Obrázek z našeho prvního Mikrovlnného závodu: bylo jasno a trochu frišno (studený vítr, pozn. překl.). V pozadí malé 'od nikud nikam' vedoucí stožárečky, tak typické pro Studnici.
Západ slunce nad Studnicí
© OK2IGG
Polní den ještě postaru - jezdívali jsme na vedlejší brdek zvaný Kříby 785m ASL. V popředí vlevo tehdejší přibližovadlo Jarka OK2PRF - dnes tzv. 'vůz číslo 1'. Škodověnka patří Liborovi OK2ZO. Vlevo je možné spatřit řadu malých stanů, které musí pohltit celou naši polňákovou výpravu. Když se nás sejde dost (třeba i 12), tak to pak počtem stanů vypadá jak v autokempinku.
Polní den '00
© OK2IGG
Západ slunce - jedna z nádherných scenérií, kterou nás drsná příroda Českomoravské vysočiny odměňuje. Na to, abyste mohli takovou nádheru ve skutečně plné kráse vidět, si ale musíte často počkat třeba i celý rok. Tento obrázek si zvolil za motiv svého QSL Petr OK2CRT.
Západ slunce nad Rokytnem
© OK2CRT (motiv QSL OK2CRT)
Poněkud netypický pohled - operátoři vypadají, jako by se ani nezávodilo. Jeden z mála snímků, na kterém je k vidění Karolínka OK2XKA (sedící zcela vlevo vzadu). U TRXu sedí Jirka OK2WY a v popředí s patřičně širokými zády Libor OK2ZO.
Všichni na nás se...!
© OK2IGG
Typické stanové pracoviště - Jarek OK2BJL naslouchá signálům přicházejícím do našeho záložního TRXu IC-746. Na stole ještě notebook - více toho však baterie neutáhnou.
OK2BJL - VHF DR '00
© OK2IGG
Studnice - jedno z větrem nejnamáhanějších míst v republice dokáže vytvořit 2m vysoké závěje, ale i takovouto vyfoukanou pláň. Vánoční idylka 'pod stožáry', většina národa je doma v teple a vychutnává svátky. My jsme na mrazu a vychutnáváme je po svém.
Vánoční závod '00
Balíme věci v našem překladišti materiálu (QTH Pavla 2UUA a Petra 2UUB), které se nachází v Nedvědicích, tak na půl cesty od Brna na kótu. Zcela vlevo u svého vozu Pavel 2PPK, dále u felicie Jarek 2BJL, Katka 2MND, stojící Libor 2ZO a přihlížející Petr 2CRT.
1. subreg '01
© OK2CRC
Deset až třicet centimetrů sněhu bylo tehdy na stráních okolo kóty. Cesty byly pod metrovou návějí a tak se muselo přes pole. Každý metr však byl dobrý. Nakonec jsme stejně museli vše odtahat ještě dobrých 150 metrů do nenápadného ale vyčerpávajícího kopečka 'v teplejch'.
1. subreg '01
© OK2CRC
Samostatné pracoviště na 70cm nemělo tehdy ještě svůj vlastní velký stan a tak z operátorů byli vždy po hodince práce v malém stanu 'skrčenci'. Navíc se v malém stanu dost obtížně ovládalo rotování stožáru. Kromě jiného to byl poslední závod z 70cm 'dvojčetem', další jsme jeli jen s jednou ANT, neboť při přesném přeměření jsme zjistili, že ač jsou od jednoho výrobce, zásadně se liší v rozměrech (každý dipól jiný apod.). Poté jsme přešli na mnohoelementovou Yagi typu M2.
70cm - 1. subreg '01
© OK2CRC
Zimní vydání našeho 2m pracoviště. Zcela vlevo Jarek OK2PRF s 'kladivovým' olůvkem (kladivo na kusu špagátu) kontroluje kolmost postaveného stožáru.
2m - 1. subreg '01
© OK2CRC
Čím více lidí, tím dříve se podaří vše postavit i demontovat. Každá ruka dobrá. Zleva Jarek OK2PRF, daleko v pozadí Libor OK2ZO, zády stojící Katka OK2MND a  vpravo Petr OK2VOP. Právě pro potřeby snadné montáže a demontáže uchycení kabelů k anténním ráhnům a ke stožáru vyvinul Petr OK2VOP velmi populární úchyty ze suchého zipu. Za ušití TNX Karolíně OK2XKA.
Demontáž antén
© OK2CRC
Když plně naložený automobil uvázne cestou z kopce v závěji, nastává záchranná operace. Z vyčerpaných operátorů se stávají ještě více vyčerpaní polární vyprošťováci. V popředí s lopatou polární záchranář Petr OK2CRT, u svého auta se sklání Jarda OK2BJL a řetězy na kole dotahuje Petr OK2VOP.
Na řadu přišla i lopata...
© OK2CRC
Další uváznutý nešťastník - tentokrát Pavel OK2PPK. Záchranný tým téměř 10 lidí strávil při vyprošťování tohoto dopravního prostředku přes 30 minut. Na snímku je zachycena již závěrečná fáze: Pavel OK2PPK za volantem, u pravých zadních dveří se o zahrádku opírá Jirka OK2WY, vydatně pak zezadu tlačí (od nejbližšího) Petr OK2VOP, Petr OK2CRT a Jarek OK2PRF.
...nebo i ruce
© OK2CRC
Tentokrát naše druhá účast v Mikrovlnném závodě. Po roce 2000, kdy jsme po třech 'zkušebně' odvysílaných hodinách skončili na neuvěřitelném osmém místě, jsme tentokrát neváhali ani na chvíli a na kopec vyjeli opět. V komorní sestavě jsme objevovali záludnosti mikrovln na 23cm pásmu.
Mikrovlnný závod '01
© OK2CRT
Tak přesně takhle vypadá vysílací pracoviště pravověrného radioamatérského závodníka - žádné počítače, žádné kafíčko, žádné teplíčko... Jenže přesně takhle se už dnes závody nevyhrávají... U mikrofonu továrního tribanderu Petr OK2VOP.
Mikrovlnný závod '01
© OK2CRT

« předchozí album | seznam fotoalb | další album »

Autoři fotografií jsou uvedeni pod snímky. Doplňkové texty: Petr OK2VOP. Úprava fotografií Libor OK2ZO.
Layout by OK2VOP. Aktualizace 3. prosince 2002.