OK2BMU    home page


   


Online log


Moje projekty



Linux

Zajímavé odkazy






free counters


     Vítejte na webu radioamatérské stanice OK2BMU
    
       
 

Můj oblíbený transceiver Kenwood TS-480SAT.
Malý svými rozměry, velký kvalitou přijímače srovnatelného s mnohem většími a dražšími stroji.



Novinky na tomto webu:

Pokud potřebujete zjistit, zda jsme už měli spojení, tak asi už 2 měsíce používám Clublog.
Stačí kliknout na odkaz na levé straně.


16.4.2013
Mike Bazley VK6HD SK
Mnoho amatérů, kteří se věnují hlavně spodním pásmům určitě znalo a mělo spojení s Mikem VK6HD (ex G3HDA) z Albany v západní Austrálii. Minulý týden - 12.4.2013 návždy utichl jeho klíč.
Já jsem měl s ním spojení na 80 i na 160m, ale lístek jsme si stačili vyměnit pouze za 80m:




Světová DX komunita ztratila i další známé DX-many jako např. Luise XE1L (zemřel na infarkt po expedici na Clipperton) nebo Ingolfa DL4JS, který zahynul při expedici T2YY na Tuvalu.


XE1L


13.12.2012
Co nového se podařilo v provozu na KV?

Už dlouho jsem nic nenapsal o mých DX aktivitách. Protože to nijak netajím, asi pravidelní čtenáři vědí o mé slabosti pro pásmo 160m.

Celý článek


Mám rád CW ale i vtipné věci

26.9.2012
Tak jsem konečně zkompletoval lístky pro WAC 160m.
Celý článek



15.4.2012
Jak jsem dělal OK2BVG na 600m.

Tedy na 600m vysílal on. Já jen crossband na 80m...

Celý článek






8.12.2011 Magický večer na TOPu

Všichno to známe.
Sedneme si někam na kmitočet, voláme výzvu, volají stanice. Většina stanic co zavolá jsou tzv. všední spojení, většinou Evropa, sem tam i něco kousek dál. Vždycky potěší jakákoliv DX stanice. Zejména když používáte (tak jako já) jen nedokonalou stanici ...
Celý článek



RX anténa pro 160m. Magnetický loop.
Už delší dobu řeším problém příjmu na spodních pásmech, zejména na 160m.
Celý článek




Troposférické podmínky na VKV 11. a 12. 11. 2011
Co se podařilo udělat během víkendu na VKV ?
Celý článek




A1 Contest 2011

Podle předpokladů páně Hepburna byla naděje, že by se mohlo něco málo v troposféře odehrát. Ovšem jak se blížil konec týdne a termín závodu, tak se předpovědi zhoršovaly a pásmo ductu se přesouvalo více k východu a spíše sledovalo pomezí Polska....
Celý článek



On-line LOG OK2BMU byl aktualizován k 28.10.2011


Expedice ST0R a moje "úspěchy"
Poslední dny je krátkovlnný DX provoz ve znamení expedice ST0R do Jižního Súdánu. Jde o zcela novou zemi DXCC, vzniklou na základě referenda o odtržení od Súdánu. K nám do střední Evropy to není daleko a signály prochází poměrně silně na pásmech od 80 do 10 metrů
Celý článek


Ham Radio 2011

Návštěva radioamatérského setkání trošku netradičně
Tato minireportáž není obvyklou reportáží ze setkání Ham Radio ve Friedrichshafenu. Přináší spíše několik obrázků o regionu, kde se setkání odehrává a který ke své škodě mnoho přijíždějících amatérů moc nezná.
Celý článek


OK/OM DX Contest 2010
Krátké ohlédnutí za loňským OK-OM Contestem.
Celý článek


DX provoz na KV - únor až duben 2011
Co se povedlo na KV v poslední době ?  Celý článek.


Provozní aktiv VKV - duben 2011
Přibližně po necelém roce ignorování VKV soutěží jsem se odhodlal odjet na zkoušku jedno kolo Provozního aktivu. Samozřejmě jako vždy v pásmu 70cm.
Celý článek


Jaké DX jsem udělal v roce 2010 a na začátku tohoto roku?
Čtěte v nejnovějším článku.


Anténní přepínač pro KV

Před nějakým časem jsem si udělal anténní přepínač. Jeho popis a zkušenosti z provozu jsou ve zvláštním článku.


Pavel OK1DX už vyhodnotil OL party 2010.
Můj výsledek je zde a úplné oficiální na Pavlových stránkách.
Vyhodnocení bylo velmi rychlé - na rozdíl např. od loňského OK/OM DX contestu HI. Dodnes (15.10.2010) není závod vyhodnocen a to má být za několik týdnů další ročník !! Trošku ostuda pro pořadatele.

Příliš mnoho keců o pouhých dvou spojeních najdete v reportu o říjnovém tropo na VKV.

Online log je doplněn do data 9.10.2010


OL Party.
Setkání s mnoha známými i neznámými bývalými OL na KV
Celý článek

All Asia DX Contest SSB 2010

Závod jsem odjel v rekreačním tempu jako jakousi náhradu za letošní Den VHF rekordů na 144 MHz.
Celý článek.


Už ani pod Fuji už nevysílá tolik amatérů co dříve...

Ham spirit na 160m ještě jednou.
K mým článkům na téma hamspiritu na 160m zejména (nejen) na SSB, jsem našel na webu několik celkem zajímavých článků .

Například na fóru QRZ.COM je vlákno, kde je možno najít řadu názorů (většinou z pohledu US amatérů). Zaujal mne tam názor tuším N4YI
, že až se odstěhují někteří HAMové z regionu 2 na důchod do oblasti 1, bude to ještě horší.

Výpisy z logů (bohužel i s řadou značek OK amatérů) najdete na stránkách http://www.radio-sport.net.
Karel OK1CF sice děkuje OK amatérům, že neporušovali pravidla v CQ WW SSB 2009 do té míry aby se dostali mezi diskvalifikované, ale obávám se, že v jiných závodech to už tak perfektní není - jak uvádím v mých článcích  (1) a (2) nebo (3).
Nakonec i president IARU Region 1
Hans Blondeel Timmerman PB2T
se do věci takříkajíc vetnul a uvidíme, jestli autorita tohoto funkcionáře k něčemu povede.
Pokud jsou tato spojení (pod 1810 kHz) navázána v závodě, neměly by být tyto stanice vůbec hodnoceny. Nehledě k tomu, že tito amatéři se dopouštějí v České republice porušení zákona a vysílají (na těchto kmitočtech) bez povolení.


Další sporadiky na 2m
V pondělí 7.6. a ve středu 9.6. se opět objevily sporadiky. Neměl jsem mnoho štěstí, ale několik spojení se přece jenom podařilo.

Celý článek.

V úterý 1.6.2010 jsem utrefil konec podmínek přes sporadickou vrstvu E. Podařily se celkem tři spojení.
Celý článek



Moje letošní první sporadická E na 144 MHz

V pondělí 24.května se mi podařilo letos poprvé zachytit podmínky přes sporadickou vrstvu E. Přišel jsem ale pozdě. V první části podmínek to prý chodilo do Británie a Irska. Já jsem rádio pustil až když to chodilo na Španělsko. Udělal jsem
7 spojení se šesti různými stanicemi.

Celý článek


EME z Areciba

O víkendu jsme se v našem klubu OK2KOS klubu pokoušeli zaslechnout EME signály KP4AO vysílajícího z Areciba v Portoriku. Pokusy vyšly naprázdno. Náš setup pro 70cm pásmo není optimální: jedna anténa 21el.F9FT otáčená jen v azimutu přes předzesilovače. Na počátku okna byl měsíc cca 30-35 st. nad západním obzorem, což je pro tuto anténu příliš vysoko. Když se ke konci okna požadovaná elevace snížila na nějakých 10 stupňů, tak už zase terénní profil v západním směru nedovolil poslouchat. Samozřejmě absence předzesilovače při cca 12m dlouhém svodu (Ecoflex 10) měla asi také značný vliv. Soudě podle ohlasů v Moon-netu byla v podobné situaci ale byla celá řada stanic. Páteční i sobotní pokusy vyšly naprázdno a to přesto, že jsme si na sobotu připravili interface pro WSJT a zkoušeli poslouchat a sledovat spektran.

V neděli jsem si doma poslechnul webový SDR přijímač v Nizozemí, kde je 25 m parabolka a nestačil jsem se divit, jaký ten signál od měsíce může být. Takové signály v populárním CUCu na 80m neuslyšíš..... Byly dobře zaznamenatelné další signály volajících stanic i když nikdo z nich nebyl v takové síle.

Vybavovat se na EME nebudeme, ale byl to zajímavý pokus. Nicméně doplnění předzesilovače do RX cesty určitě bude přínosem i v závodech.  




DX-y posledních dnů

V posledních dnech se mi podařilo několik pěkných DX-ů. Na 160m mi přibyly dvě nové země.Jednak to byl V26AO z Karibiku a nedávno YI9PSE z Iráku. Toho jsem dělal i na dalších pásmech: 80, 40, 30 a 20metrech. Určitě potěšily Seychelly S79GM na 80m a 30m CW a na  15m SSB.
Také na 80metrech bylo několik zajímavých stanic jako např. PJ4/OK5MM a HH4/K4QD. No a nezavolat HC8GR který vyprodukoval na 80m SSB signál jako by byl z Evropy to byla velká chyba.
Občas se ještě něco málo podaří na 160m z východního pobřeží USA nebo Kanady, ale s prodlužujícím se dnem jsou podmínky už dost mizerné.


Před několika dny mi přišla prodloužená koncese. Mám teď s tím pokoj do roku 2015.
Zaujala mne v této souvislosti jedna věc. Vždy posílám na prodloužení společně dvě koncese (mou a manželčinu). Vždy v jedné obálce za jeden poplatek. Zpět ale vždycky přišly dvě samostatné obálky. Doporučeně s doručenkou a do vlastních rukou. Ty samozřejmě naše slavná pošta nedodá domů (roznáší zásadně dopoledne když pracující lidi nejsou doma) a dva lidi pak musí s občankami na poštu osobně. Mimochodem si myslím že pošta má zaplaceno za to, aby dodala zásilku na adresu adresáta a ne nějaké pošty.
Změna ale nastala v tom, že ČTÚ (jeho pracovníci) už snad konečně dostali rozum a poslali obě prodloužené koncese také v jedné obálce a za jeden poplatek. Že by krize donutila naše orgány chovat se aspoň trochu hospodárně?



Několik slov o vybavení mého hamshacku a jaké antény používám.


SSB a 160m pásmo
.

V souvislosti s porušováním mezí (okrajů) pásma 160m bylo v poslední době napsáno více, např. na stránkách ČRK nebo na stránkách IARU region 1.
I když tam se mluví jen decentně o zasahování postranním pásmem pod 1810 kHz a jako zdroj informací byly spoty z DX clusteru.. Přestože SSB není v této části pásma v žádné zemi výslovně povoleno a je tak nějak v závodech tolerováno, je ale potom už naprosto nepřípustné posadit se na 1801.6 a volat třeba XE1RCS. Takto se zasahuje nejen pod 1810 kHz, ale dokonce pod 1800 kHz, což už není povoleno ani v oblasti 2. A že se to děje se může poslechem přesvědčit každý, kdo zabrousí na Top band během většího závodu.
Celý článek.


Malé povídání o ARRL DX Contestu - SSB části v pásmu 160m

Malé zamyšlení nad provozní disciplínou na 160m v SSB části CQ WW 160m

Online log je doplněn do data 17.2.2010

Něco o DX-ech, které jsem v poslední době dělal na KV a zejména na Top bandu

Reportáž z CQ WW 160m Contestu 2010 CW


Také přibyly nějaké státy do WAS:
Stav udělaných států pro WAS na 160 a 80 metrech.



Provozní aktiv 2009 v pásmu 432 MHz
O tom jak jsem se umístil a proč se zřejmě už nezúčastním.

Log online je nyní do 15.12.2009.


Reportáž z OK/OM DX Contestu 2009.  
Reportáž z ARRL 160m Contestu 2009.