HOME

závody obrázky linky e-mail kontakt  

Select language:

english
česky

O nás:

OK1VFA
OK1WB
OK1AOV
OK1MCW
OK1JPX

Zařízení:

144 MHz
432 MHz
PC - software
Ostatní
Konstrukce
 

design and created OK1VFA

komentář k Vánočnímu závodu 2003

   Z pohledu pořadatele Vánočního závodu se chceme sepsáním této malé úvahy vyjádřit k dvěma diskusním tématům, provázejících letošní ročník.

    Prvním tématem je nestandardnímu přístup stanice OK1KHQ ve Vánočním závodě – trvale 2 signály na pásmu – FM a SSB. V soutěžním deníku se též objevily značky klubových operátorů, kteří byli na kótě a udělali spojení pouze s vlastní kolektivkou - celkem 14 spojení.
    K tomuto chování jsme obdrželi pouze jednu oficiální stížnost, která ale do dané věci vnesla světlo a odhalila jednu podstatnou skutečnost a proto jsme se ji rozhodli tlumočit ostatním. Operátoři stěžující si stanice se snažili zjistit nějaké vysvětlení ohledně chování OK1KHQ u vedoucího operátora. Ten však nebyl během závodu a ani bezprostředně po závodě schopen k tomu podat žádné vysvětlení. Až druhý den je kontaktoval s informací, že pro VZ neplatí Všeobecné podmínky VKV závodů, jelikož to v podmínkách VZ není výslovně uvedeno a tudíž je použití více signálů na pásmu v pořádku.
    Z tohoto je patrné, že nejdříve byl záměr vysílat se dvěma signály, který navíc již v minulém ročníku VZ prošel bez povšimnutí. A až po vzniku připomínek hledání zdůvodnění.
    Pokud se na to ale někdo dívá takto, pak by znamenalo, že je v pořádku mít na pásmu signálů třeba pět najednou a s tím by mohl samozřejmě přijít i nápad postavit jedno zařízení v Čechách a druhé na Moravě. Připadá Vám to přinejmenším divné? Tak pak ten pocit vysvětluje, zda je v pořádku mít na pásmu víc signálů. A je jedno jestli jsou dva nebo pět a zda to podmínky vysloveně zakazují, či nikoliv.
     Především je ale nutno si uvědomit, že stejně jako se někdo domnívá, že co není výslovně zakázáno je dovoleno, existuje také druhý pohled, že co není dovoleno je zakázáno. Určitým rozsouzením v tomto případě je běžná, dlouhodobě zavedená a všemi dodržovaná praxe v závodech. A ta je jednoznačná.
    Přes všechny uvedené indicie, jsme stanici OK1KHQ nechali v hodnocení a výsledkové listině. Předpokládáme, že mládežníci, kteří se závodu zúčastnili, si dva signály pravděpodobně nevymysleli a byli k danému chování vedeni dospělými. Bylo by nespravedlivé je připravit o radost z výsledku jejich snažení a zápalu pro věc. Body za spojení s členy kolektivky jsme ale odečetli.
     Chování OK1KHQ nás mrzí vůči ostatním a je i naší chybou, že jsme tuto "kličku mezi zákony" umožnili. Jako vyhlašovatelé VZ bereme v úvahu vžité dění a chování na pásmu ve VKV závodech. Tímto máme na mysli i Všeobecné podmínky VKV závodů. Z tohoto důvodu  uvádíme v podmínkách jen ty informace, kterými se od nich VZ liší – což je datum, čas, etapy a bodování. Není v našich silách postihnout všechny možné nectnosti a pokusy o podvody, nekázeň, bezohlednost a jiné, které se mohou během závodu vyskytnout. To by se podmínky podobaly spíše právnickému spisu. Přesto ale pro příští ročník podmínky doplníme, aby se podobné věci nemohli opakovat.

    Druhým tématem jsou různé ankety na téma změny podmínek VZ a aktivitám provozu na VKV. K tomuto chceme napsat, že vyhlašovatelé si stanovují podmínky závodu, tak jak si myslí, že je to pro daný účel nejvhodnější. A je na svobodné volbě každého, zda je bude akceptovat a závodu se zúčastní či nikoliv. Pokud chce stanice dosáhnout dobrého výsledku, musí proto něco udělat a zvolit vhodnou taktiku. Nelze tedy brát v úvahu návrhy na zrušení dvou etap, zkrácení závodu nebo změnu bodování. Věřte, že vše má své důvody a není to zvoleno náhodně. Dvě etapy jsou tu proto, aby v poměrně krátké době osmi hodin bylo možno navázat co největší počet spojení a tím si hlavně dobře „zavysílat“. Vždyť během této doby některé stanice udělají více spojení než za dvacetčtyři hodin v subregionálním závodě. A pokud chce jet někdo z kopce domů dřív, může. Musí tak počítat s nižším bodovým ziskem. Závod nelze přizpůsobovat jedincům a jejich momentálním potřebám. Bodování za lokátory také není náhodné a je zvoleno pro svoji jednoduchost. I v dnešní době výpočetní techniky nám chodí hodně deníků psaných ručně. Podmínky jsou udělány tak, aby se závodu mohlo zúčastnit co nejvíce stanic i bez velkého technického vybavení. K taktice závodu na základě bodování patří také z jakého čtverce se ho zúčastnit. Pro dosažení většího bodového zisku je třeba něco udělat a ne sedět doma u krbu a snažit se změnit podmínky bodování. Taktéž povolení všech druhů provozu CW - SSB - FM zvyšuje počet spojení dosažitelných v závodě. Příkladem je deník OK1KHQ, kteří navázali provozem FM přes 200 spojení.

    Závěrem tedy malé shrnutí. V roce 2003 bylo hodnoceno 80 stanic, což je o jednu více než v předchozím ročníku. Zvýšil se počet dosažitelných spojení větší účastí stanic, které jen rozdávali body. A za to jim patří naše i závodnické poděkování. Pro příští ročník zůstávají podmínky závodu nezměněny, pouze je doplníme o formulaci platnosti Všeobecných podmínek pro VKV závody, případně další zpřesnění, aby nebylo pochyb, jak se v závodě chovat. Informace o závodě chceme opět rozeslat do redakcí radioamatérských časopisů v okolních zemích, kde se snad dočkáme otištění a přispěje to k větší účasti zahraničních stanic a tím i zpestření závodu. Věříme také, že dojde k opětovnému sblížení kauzami rozkmotřených jednotlivců a v dalším závodě se na pásmu zase rádi uslyšíme. Posláním Vánočního závodu je přece především zábava a zpestření zimních dnů volna.  

 

  13.2.2004
 

 

 

(c) 2002   design and created OK1VFA