Na návštěvě u ELIXů

Jsou firmy a Firmy. Vzpomínám, jak jeden z libereckých hamů si objednal zařízení FT847 u jedné naší firmy, zaplatil ho a pak měsíc čekal než se vyjasnilo že:

To jsou pak velké problémy. Chtěl jsem si je ušetřit a tak jsem tentokrát vsadil na firmu ELIX. Myslím, že jsem neudělal chybu. Po objednání bylo zařízení přichystáno podle mých přání. Dokonce jsem i usmlouval slevu v částce 10 Kč HI ( se slovy nechci slevu zadarmo jsem za tuto slevu musel koupit usměvavému prodavači jedno pivo ). V krámě na mne byli velice příjemní. Měl jsem spousty času si vše vyzkoušet, změřit..... Ano byl jsem spokojen. A tak jsem pro OK1JVF přivezl domů úplně novou FT857. Dejte mi však trochu času, abych ji mohl trošku ošahat a pak ji zkusit porovnat s FT1000MP MKV a FT817. No uvidíme. Zatím snad jen první postřehy:

Zařízení ( v úpravě MARS ) skutečně umí vysílat na všech kmitočtech  1.8-56MHz, 137-164MHz, 420-470MHz. Docela příjemné zjištění. Trošku jsem se obával, jestli tak malé zařízení se stačí uchladit. Jestli se v provozu se sto watty nebude projevovat jako malá pečící trouba. Systém dvou ventilátorů pracuje však dokonale. Spolu s klasickým odlitkem chladiče, ventilátory bezpečně uchladí i TCVR pracující dlouhodobě s výkonem 100W. Systém je řešen tak, že ventilátory nasávají studený vnější vzduch a ženou ho přes desky PS. Hlučnost ventilátorů však není veliká.

Systém " naprogramování " si určitých zákaznických funkcí dává možnost urychlenému ovládání. V MENU lze každou položku označit určitým návěštím a tak zbytečně nezobrazovat ty funkce, které používáte zřídka ( např. barvu displeje ). Výrobce předělal i ovládání předzesilovače a attenuátoru. U FT817 bylo možno např. nechat zapnutý předzesilovač a zapnout ATT ( je to jaksi nelogické ). Zde již posloupnost je jasně stanovena. Nejprve se vypíná předzesilovač ( IPO ) a teprve pak v dalším stupni se zapíná ATT. Výrobce zde ( oproti FT817 ) standardně doplnil AF kompresor s možností nastavení úrovně. Jeho účinnost je však sporná. Při menším nastavení než 100 procent, protistanice nedokázali rozlišit, zda je zapnut. Je to skutečně škoda že není proveden jako RF clipper ( tím FT1000 jednoznačně vítězí ). Přesto je to však posun k lepšímu. Čím je tedy FT1000 dokonalejší? Většinou se to pozná na první poslech. U FT1000 knoflík s nápisem ATT je v podstatě nanic. Intermodulační odolnost je taková, že sluchem většinou nic nerozeznáte. U FT817 a FT857 je zvláště u nižších pásem  vypnutí předzesilovače a zapnutí attenuátoru podmínkou " bezšumového " příjmu. Majitelé FT817 zajisté vědí o čem mluvím. Citlivostně ( jak jinak HI ) jsou všechna rádia srovnatelná. Rozsáhlé změny dosáhla i funkce Spectrum Scope Monitoru. Tato funkce u FT817 vlastně byla nanic. Zde zvláště při použití " peak " funkce dostáváme perfektní přehled o využití pásma.

Včera jsem poslouchal VK9XW pracující v pásmu 7 MHz. Postupně jsem používal FT857 s cw filtrem 500 Hz, FT1000MP MKV s CW filtrem 500 Hz a FT817 s SSB filtrem ( CW filtr jsem přehodil do FT857 ). 

ZVUK FT 817 SSB Filtr

Zvuk FT857 CW Filtr

Zvuk FT1000mp MKV

FT817 a FT857 měly vypnut předzesilovač a zařazen attenuátor 10 dB. FT1000 měla vypnut předzesilovač a v první fázi byla bez útlumu. Později jsem zapnul útlum 12 dB. Jak sami můžete posoudit rozdíly v příjmu jsou minimální. Co z toho tedy plyne? Všechny moderní TCVR při práci v systému UP ( volání DX stanic ) jsou si téměř rovnocená. Dokonce ani použití CW filtru není podmínkou ( VK9XW pracoval 2 UP ). Samozřejmě by byl asi větší problém kdybychom byli v kůži VK9. Pak by se určitě musely projevit jakosti FT1000. Uvědomte si však, že pro běžného amatéra asi práce v pile-upu není stěžejní prací ( i když bychom si to někdy přáli ). Pak tedy koupě FT1000 v cenové hladině 3x vyšší než u FT857...?????? To si každý musí rozmyslet sám. Sám to nepovažuji za nutnost.

Velice příjemné zjištění je i to, že k novému zařízení u ELIXu dostanete český návod. Podle zákona je to podmínka prodeje, ale...

Dokonce ani náš výhradní dovozce strojů YAESU české návody většinou nedává. Osobně já si myslím, že nic nemůže nahradit originální. Bohužel jsou však HAMové, kteří s technickou angličtinou toho mnoho společného nemají.

Měření intermodulační odolnosti metodou " Chudého amatéra "

Proč si kupujeme drahá rádia? No zkusme si říci v čem je lepší třeba FT1000MP MKV než FT857. Určitě v technických parametrech.

A to hlavně v intermodulační odolnosti. Dynamický rozsah rádia je určitě vyšší. Tím, že je k dispozici spousty místa na ovládacím panelu, pak obsluha se nemusí pracně dostávat k dané funkci přes menu, ale má vše pohodlně přístupné. TCVR je vybaven i druhým rádiem, což je neocenitelný pomocník v závodech. Standardní vybavení pro připojení dvou antén a jedné přijímací...taky příjemné. Možnost vybavení všemožnými filtry. Naše klubová FT1000 je např. osazena CW filtrem 500 Hz a 250 Hz. Pro CW závodníky něco fantastického. Jak by se toto dalo řešit u FT857? 

    Pokud nám jde o jednoduché ovládání, pak určitě by pomohlo ovládání TCVR z počítače přes konektor CAT. Prokousávat se přes menu je dosti nepraktické i když připravená programovatelná tlačítka vám hodně pomohou. Druhé rádio.... Tak to asi nahradit nelze. Chudý amatér si však pomáhá přepínáním druhého VFO. O co vlastně jde? Pokud chcete v některém závodě se umístit na špičce, pak neexistuje jiný způsob vedoucí k vítězství než RUN MOD. Bohužel by nám však mohly chybět cenné násobiče, bez kterých to také nejde. Cenným pomocníkem je DXcluster ( pokud je v té kategorii povolen ). Pro nás QRP stanice je však naprosto bezcenný. Proč? Jakmile se již spot objeví, pak na dotyčný DX je silný pile up. Volat nemá smysl. Je tedy daleko výhodnější přijít " k Lizu " jako první. A to je systematicky poslouchat. Volám tedy výzvu a pokud mne nikdo nevolá, vyhledávám na druhém rádiu násobiče. Jakmile něco objevím, rychle zavolám a opět se vracím na původní kmitočet v pokračování volání výzvy. S určitým omezením se k tomu dá tedy využívat druhé VFO. Ale není to ono.

    Jak je to s filtry u FT857? V rádiu jsou dvě option pozice. Do nich si mohu vložit libovolný filtr 455 KHz. Tedy např. SSB 1.8 KHz a CW 500 Hz. Kupodivu rádio samo pozná, co je tam vloženo. Je tedy možné si koupit tři nejběžnější a nejužívanější filtry jako jsou 500 Hz, 300 Hz a SSB filtr 1.8 KHz. Samozřejmě pokud probíhá SSB závod, vyšroubuji 7 šroubků vyjmu z některé pozice CW filtr a mohu si osadit SSB filtr....

Více třeba: http://www.mods.dk

Jak je to však s hlavním parametrem rádia? To je dynamickým rozsahem, či intermodulační odolností. Málokdo má doma měřící přístroje schopné korektně tyto měření provádět. Pak je výhodné provádět " měření " porovnávací metodou. Jak jsem na to šel já.

Měl jsem k dispozici 3 TCVR. FT1000, FT817 a měřené FT857. Jako referenční vzorek ( zřejmě nejodolnější sloužil FT1000 ). 

Každý z těchto TCVR je docela slušný generátor. Měření jsem prováděl nestandardně na kmitočtu 10.113 MHz za použití dvou kmitočtů 10.111 a 10.115 MHz ( chudák rádio ). Kmitočet 10.111 MHz jsem vytvářel pomocí FT817 a kmitočet 10.115 MHz pomocí FT857. Oba TCVR byly zatíženy umělou zátěží. Rádia jsem symetricky přibližoval k měřenému FT1000 a to tak dlouho, až se objevil znatelný intermodulační produkt ( se zapnutým předzesilovačem a vypnutým attenuátorem ). Symetrii jsem kontroloval pomocí S metru FT1000. Jakmile se objevil zřetelný intermodulační zázněj, prohlásil jsem toto za referenci měření. To samé jsem pak prováděl tak, že jako referenční zdroje kmitočtů byly použity FT1000 a FT817 a měřena byla FT857. Zde z pochopitelného důvodu menší intermodulační neodolnosti zázněj již byl velice silný. Postupně jsem pak na FT857 vypínal předzesilovač a zapínal attenuátor. Kupodivu jsem tímto vypnutím předzesilovače a zapnutím ATT dosáhl stejného výsledku jako u FT1000. Prohlásil jsem tedy ( prosím nechytejte mne za slovo ), že tedy intermodulační neodolnost FT857 je horší o 16 dBm ( 6 dB předzesilovač a 10 dB ATT ). 

Jak to vypadalo zvukově?

Záznam zvukového měření

Tato jednoduchá srovnávací metoda tedy určila, že IP je horší minimálně o 16 dBm než u FT1000 ( prosím opět, nechytejte mne za slovíčka HI a za teorie, šlo mi spíše o laické porovnání ).

Co se mi dále na FT857 líbí:

Pro ty z nás, co umí CW a o výhodách tohoto druhu spojení většinou nediskutují, je FT857 vybavena nádhernou funkcí. Ať jste v jakémkoliv modu ( SSB, FM...), pak stiskem klíče je umožněno okamžité vysílání CW. Přitom vše je zařízeno tak, že Vás protistanice musí slyšet. Nemusím se tedy opět ladit. Pokud jste v modu FM, začnete telegraficky vysílat modem F2. Velice příjemné. Po praktických zkouškách s vestavěným NF kompresorem, je možno konstatovat, že jeho účinnost je docela slušná ( i když VF kompresor to nikdy nahradit nemůže ). 

Velice zajímavou funkcí ( již v minulosti známou ) je ARTS. Touto funkcí je vybavena i FT817, ale neměl jsem možnost ji v praxi ověřit. O co jde? TCVR v tomto modu vysílá čas od času signál ( zaklíčuje se ) s kodem DCS ( vše platí jen v modu FM ). Přejde na poslech. Jakmile protistanice odpoví ( zaklíčuje se ) s tím samým kódem, pak se nic neděje. Jakmile žádný signál nepřijde, pak naše rádio vyhlásí alarm ( třeba zvukovým znamením , či jen zobrazením na displeji). 

Jinými slovy, rádia si povídají a kontrolují, zda se navzájem slyší. Jakmile jeden signál zmizí, pak je vyhlášen alarm. Zřejmě velice důležitá funkce použitelná při lovu medvědů na Aljašce. Při zkouškách DCS ( Digital Code Squelch ) snadno zjistíte, že CTCSS je daleko horší. Zvláště při různých fázových zkresleních signálů ( odrazy ) většinou CTCSS nefunguje. K vybavení TCVR samozřejmě patří i funkce k vyhledávání kódů CTCSS a DCS. Zajímavé funkce je i výuka CW. V tomto režimu TCVR nevysílá, ale do sluchátek Vám pouští pětimístné skupiny písmenek, či číslic nebo i smíšeného textu. Po odvysílání jsou vyslaná písmenka zobrazena na displeji. Stiskem tlačítka se vyšle další skupina atd. Velice příjemná je i funkce kontroly naladění v režimu CW. Jestliže jste řádně naladěni ( plus mínus 25 Hz ), pak Vám v rytmu přijímaného CW signálu bliká LED ze zelené na modrou ( LED označující " ON AIR/BUSY " )

    Doposud jsem neměl možnost testovat DSP. ( Firma ELIX slíbila, ale trvá jim to šíleně dlouho HI ). Zatím tedy lze prohlásit:

FT857 klady:

FT857 zápory:

Závěr:

Trh s amatérskými zařízeními se sytí. S pokrokem technologií výroby výrobci stále více prosazují taktiku " Rychlé inovace ". Vypouštějí rádia, které toho umí stále více a nabízí je za čím dál menší peníze. Aby minimalizovali výrobní náklady, vyrábějí nové TCVR většinou na výrobních linkách v jedné sérii. Rádia pak ukládají do skladů. ( Až si koupíte za dva roky FT857, pak vězte, že byla vyrobena třeba v roce 2003 HI). Z nabídky trhu se nám vytrácejí rádia střední třídy ( něco jako FT 920 ) a stále více se rádia asi budou dělit na TOP a NORMAL. Zřejmě rádia TOP budou stát stále více a Rádia Normal stále méně. Svoji cenovou politikou nás výrobci budou hnát do nové a nové vlny inovací ( kolikátý mobilní telefon již vlastníte? - Já již jich měl pět HI ). Pokud nebudete patřit do skupiny amatérů typu IR ( Honza OK1IR je toho příkladem ), pak po FT857 určitě zatoužíte. Pokud jste amatéři typu IR, pak si zajisté řeknete: " Je to hezké, ale ještě počkám ". Bohužel máte také pravdu HI.

Moje VIZE:

Špičková zařízení v sobě budou obsahovat již programy pro vedení závodních deníků. Dekódování PSK a dalších druhů provozů se bude odehrávat též již v TCVR. V zařízeních třídy " NORMAL" pak pro poslední zbytky CW operátorů bude udělána funkce PSKCW, která bude při dávání značek provozem CW tyto okamžitě kodovat a převádět na mod PSK. Při příjmu pak naopak znaky dekodované ze systému PSK budou převedeny na CW značky ( už aby to bylo ). Přestaneme si pak všímat problému, že FT1000MP MKV při CW kliksá. Dále bude doplněna funkce " Pile UP ". Ta bude speciálně vymyšlena pro notorické sběrače zemí. Jakmile TCVR zjistí z DX spotu aktivitu vzácné stanice, okamžitě se tam naladí a bude očekávat " řídící signál ". Současně po Internetu se stanice zaloguje na server DX stanice a dostane se do modu " stand by ". Vysílání pak bude plně pod kontrolou tohoto řídícího serveru, který bude ovládat náš TCVR tak, aby sofisticky byla největší propustnost na kanálu a my si spojení udělali bez zbytečného čekání.

Pouze tím odpadnou " rejpavé " připomínky několika staromilců, kteří stále trvají na pořádku při volání v pile upech. V další fázi bude odstraněn vliv obsluhy na spojení. Vše bude probíhat automaticky a tak po zakoupení TCVR ho bude stačit připojit na Internetovskou síť a do zásuvky. Jakmile řídící program splní podmínky diplomu DXCC, budeme na to upozorněni krátkým písknutím.

73 Jozo Fero