Nód sítě Packet Radio
OK0NI


Úvodem:

Nód se nachází v Krušných horách, na horní stanici lanové dráhy Krupka - Komáří vížka, 808 m nad hladinou moře. Tato lanová dráha je nejdelší v České republice bez mezistanice. Její délka je 2348 m s převýšením stanic 482 m a dobou jízdy 15,5 minuty. Snadno lze vypočítat, že rychlost pohybu je 2,5 m/s.

Na pravé straně obrázku je horní stanice lanové dráhy, na střeše vpravo anténa rukávový dipól useru 144.950 MHz. Vlevo dvě modré antény OK1DKM na 23 cm linek na OK0NCK a DB0DSD. Detailní pohled na antény je ZDE, pohled z Komáří vížky jižním směrem na Milešovku je TADY.

Lanovka

Minulost:

První pokusy s nódem OK0NI byly prováděny někdy v polovině roku 1994 v Ústí nad Labem. Nód byl typu Baycom node, měl dva přenosové kanály - user a linku. User měl modem typu Baycom a linku obsluhoval modem typu TNC2. Jiná rozumná konfigurace s Baycom nódem nebyla možná. Nód byl umístěn na Český hydrometeorologický ústav v Ústí nad Labem - Kočkově a tam pracoval asi půl roku. Z tohoto stanoviště se nepodařilo navázat spojení linkou na Prahu, nód OK0NF, v pásmu 70 cm a tak byl nód demontován a bylo hledáno výhodnější stanoviště. To se mi povedlo nalézt začátkem roku 1995 na Komáří vížce a tak cca od poloviny roku 1995 běží OK0NI z této kóty. Linka na OK0NF se již rozeběhla a tak byl spuštěn první nód v severních čechách. Ze začátku ještě pod systémem Baycom node a v uvedené hadwarové konfiguraci. Později jsem dokončil stavbu SCC karty a nasadil ji do provozu na nód. Tím již bylo vše připraveno pro nastupující softwarový produkt PC-FlexNet. V té době s ním v Čechách nebyly žádné zkušenosti, jediný kdo s tímto systémem laboroval byl Honza OK1FUL a já. Honza v té době neměl kam tento systém nasadit, já ano a tak OK0NI byl první digi v Čechách, na Moravě i na Slovensku běžící pod systémem PC-FlexNet. Při této příležitosti se mi povedl kuriózní "kousek". Dálkově jsem nahrál na počítač OK0NI všechny potřebné soubory pro chod nového software a nakonec provedl, opět dálkově reset počítače. Systém se restartoval a "naběhl" již systémem FlexNet. I když to vypadalo jako profesionální činnost sysopa, šlo o risk, který náhodou vyšel... Současně s chodem uvedeného soustrojí jsem již začal stavět nový systém, RMNC/Flexnet. Ten byl na OK0NI nasazen 14.10.1996 ve verzi 3.3f.


Aktuální stav:

Momentálně je OK0NI tvořen systémem RMNC-FlexNet 3.3h. Solomaster běží na frekvenci 16 Mhz a jednotlivé kanálové karty (zatím je jich tam 7) běží na 12 MHz. Jedná se o nejrychlejší konfiguraci v provozovanou v OK. Zatím fungují tři linky, a to na DB0DSD. (Dresden) - rychlost 9k6, na OK0NCK (Kladno) - rychlost 19k2 a na OK0NF (Praha) - rychlost 9k6. Linky pracují v pásmu 70 cm a 23 cm. Na User kmitočtu 144.950 MHz je možno pracovat jak rychlostí 1k2 tak 2k4 obojí modulace podle Bell-202.

Na obrázku vlevo nahoře síťový filtr s jističem a zásuvkami pro připojení servisních přístrojů, pak chladič napájecího zdroje FlexNetu a dále deset pozic pro karty RMNC/FlexNet a síťová část zdroje. Osazeny jsou karty v pořadí RESET-SOLOMASTER dále USER1K2 USER2K4 - patrná je propojka na výstupech. Obě karty totiž ovládají jeden Trx a jsou softwarově synchronizované. Dále je karta 1k2 pro trx 70 cm - původně linka na OK0NF. Následují tři karty 9k6 linek na DB0DSD, OK0NCK a OK0NF - posledně jmenovaná ještě nezapojena. Na deváté pozici je karta KISS pro připojení terminálu, momentálně použita pro komunikaci s notebookem, jinak hostí přípojku od měření teploty OK0WXI. No a nakonec na poslední desáté pozici je monitorovací karta pro funkci nepotřebná a tak rezerva pozice pro případnou další komunikační kartu. Další patro je vyloženo napájecími zdroji 12 V/2 A a 3 A pro radiostanice. O patro níže je jako první z levé strany Trx pro 144.950 MHz, dále Trx pro 70 cm a 1200 Bd a jako poslední Trx pro 70 cm 9k6. Předposlední patro obsahuje dva LinkTRXy I v polystyrénových pouzdrech linek na OK0NCK a DB0DSD.

OK0NI převaděč



Plány:

V nejbližší době plánujeme zřízení Useru na 70 cm s rychlostí 9k6. Dále plánujeme linku na OK0ND - Liberec.


Budoucnost:

V současné době se o chod a zdokonalování OK0NI starají následující amatéři: Jednak je to moje maličkost Tony OK1HMA. Dále je to Michal OK1VVM. Nesmím také zapomenout na Karla OK1DKO a Rudu OK1FDY. Velmi důležitá je i podpora od vlastníků lanové dráhy, firmy Dragon trade s.r.o. Jinak by neměl nód kde být...

Na rozdíl od většiny nodů v ČR, OK0NI je v tuto chvíli již téměř soběstačný. Hardware nódu je zaplaceno z příspěvků uživatelů OK0NI. O budoucnost OK0NI je již dnes velmi důsledně postaráno. Dne 15. května 1998 se narodil nový sysop OK0NI. Vážil 3.8 kg a dlouhý byl lambda/4 na 144.950 MHz. Jmenuje se Tony, zatím používá volací znak svého taťky OK1HMA a jeho foto: ZDE.

Bnny Free amatérské stránky Jsi v pořadí návštěvník od 23. května 1998

sysop OK0NI, Tony, OK1HMA.