Lapių medzioklė (Sportinė radijo pelengacija)

Tai radijo sporto šaka, kurioje sportininkas per trumpiausią laiką miške specialaus imtuvo (pelengatoriaus) pagalba suranda užmaskuotus radijo siųstuvėlius. Tai fizinio, techninio ir greitos orientacijos pasirengimo rezultatas. Lapė - tai radijo siųstuvėlis, kuris dirba 3,5 arba 144 MHz dažniu, cikliškai perdavinėja signalus tik vieną minutę. Tai reiškia, kad dažniausiai miške yra paslėptos 5 lapės ir kiekviena iš jų dirba tik po vieną minutę, o likusias 4 minutes tyli. Per tylos laiką sportininkas pagal azimutą turi bėgti lapės link, o prasidėjus signalo ciklui turi pasitikrinti kryptį arba ją, esant šalia, surasti. Lapių atpažinimo signalai pagal standartą yra šie:

Pirma lapė - MOE, antra lapė - MOI, trečia lapė - MOS, ketvirta lapė - MOH, penkta lapė - MO5, finišinė lapė - MO. Kitaip tariant, lapės numeris atpažįstamas pagal paskutinius perduoto kodo taškus. E raidė telegrafu skamba (.), I raidė (..), skaičius 5 - (.....).

Kaip žinia, lapės yra dviejų diapazonų, tai 3,5 MHz ir 144 MHz. Dažniausiai varžybos vyksta dvi dienas, kur pirmą dieną pagal tradiciją būna 144 MHz lapių medžioklė, o antrąją 3,5 MHz medžioklė. Kiekvienas diapazonas turi savo specifiką. 144 MHz diapazone pelengatorius turi banginio kanalo kryptinę anteną ir siųstuvas (lapė) yra pelenguojamas pagal signalo maksimumą (stipriausią garsumą). Priartėjus prie lapės dažniausiai dėl didelio siųstuvo signalo lygio imtuvas "atbunka" ir praranda kryptingumą, todėl yra papildomas slopinimo (ateniuatorias) mygtukas, kuris atstato antenos diagramą. 3,5 MHz diapazone pelengavimo principas yra kitoks. Lapė yra pelenguojama pagal signalo minimumą su rėmine antena. Rėminė imtuvo antena turi "aštuoniukės" kryptingumo diagramą, su stipriai išreikštais minimumais. Kadangi yra du minimumai, tai imtuve yra mygtukas, kurį paspaudus antenos diagrama tampa "kardioidės" (širdutės) formos. Tokiu būdu yra patikrinama tikroji lapės kryptis. Abu diapazonai "lapių medžiokleje" yra labai įdomūs. Pradedantiesiems lengviausiai sekasi 3,5 MHz diapazonas, nes jis turi mažai atspindžių ir lengviausiai pelenguojasi. 144 MHz diapazonas yra kaprizingas. Miške esantys metaliniai strypai, tvoros, ar slapi medžiai gerokai iškraipo tikrąją lapės kryptį.

Visi norintys išmėginti šią sporto šaką, sportuoti, siekti sportinių reziltatų maloniai kviečiami į Kauno moksleivių techninės kūrybos centrą.

 

Būrelio kolektyvas.