TERMÉSZETGYÓGYÁSZOKKAL AZ ÚJ ÉVEZRED FELÉ
Szeretnék beszámolni Önöknek arról, hogy 1997 nyarától napjainkig intézetünkben, az Egészségügyi Szakképzõ és Továbbképzõ Intézetben lebonyolított természetgyógyászati szakképesítést adó szakmai vizsgáknak milyen elõzményei voltak, milyen eredménnyel zajlottak, milyen tapasztalatokat szereztünk az eltelt két év során, továbbá ez a képzés hogyan illeszthetõ bele az ápolók tevékenységi körébe.
A Kormányrendelet és az ehhez kapcsolódó népjóléti miniszteri rendelet szabályozza a természetgyógyászat gyakorlásához szükséges szakmai és vizsgáztatási követelményeket.
Ennek értelmében:
  • a természetgyógyászat egészségügyi tevékenység, melyet orvosi végzettséggel nem rendelkezõ személy is végezhet megfelelõ orvosi kontroll mellett
  • természetgyógyászati tevékenység végzése annak a személynek engedélyezhetõ, aki középfokú végzettséggel rendelkezik, valamint a külön jogszabályban elõírt tanfolyamot elvégezte, és eredményes vizsgát tett
  • a nem orvosi természetgyógyászati vizsgák megszervezésére az Egészségügyi Szakképzõ és Továbbképzõ Intézetet jogosítja fel a jogszabály.

    Az utóbbi tíz szakon folyik intézetünkben a vizsgáztatás. A vizsgák elõkészítéseként elõször elkészült a vizsgaszabályzat, mely meghatározza a vizsgára jelentkezés feltételeit, a vizsga követelményeit és lebonyolításának szabályait. A szakmai elméleti és gyakorlati tételek kidolgozása a vizsgáztatók bevonásával történt. Fokozatosan kialakult segítségükkel egy írásbeli feladatbank is. Igen nehéz feladatnak mutatkozott a vizsgáztató személyek ki álasztása. Ennek érdekében intézetünk 1997 augusztusában nyílt pályázatot írt ki a Népjóléti Közlönyben, melyben általános elvárásokat fogalmazott meg:
    • Felsõfokú / felsõszintû végzettség
    • Szakirányú tanfolyami végzettség
    • A szakterületen eltöltött minimum 3 év gyakorlat
    • Oktatói gyakorlat
    • Ajánlás szakmai szervezet részérõl
    • Mûködési engedély az adott szakterületen
    • Erkölcsi bizonyítvány
    A felhívásra jelentkezett pályázók közül mind a tíz szakon egynek-egynek, vagyis 10 fõnek "honoris causa" vizsgáztatói címet adományozott a népjóléti miniszter. A további jelentkezõk a vizsgáztatói cím elnyeréséért a tízfõs „honoris causa" bizottság elõtt vizsgát tettek, melynek eredményeként a 80 pályázó közül 45 fõ kapott természetgyógyászati képesítést és vizsgáztatási jogot. Az intézetünkbe bejelentkezett vizsgázók számára a vizsga három részbõl áll, melyre külön-külön kell jelentkezni:
    1. Egészségügyi modulvizsga, amely írásbeli vizsga. A megmérettetés 100 pontos feladatlap által történik. Ez alól a vizsga alól az egészségügyi végzettséggel rendelkezõk mentesülnek.
    2. Tananyaga anatómiai, élettani, kórtani, elsõsegély-nyújtási ismereteket tartalmaz. Természetgyógyászati modulvizsga, ahol az ismeretek számonkérése az egészségügyi modulvizsgához hasonló módon történik. A vizsga tananyaga a természetgyógyászat számos ágát felöleli. Holisztikus szemléletet kíván meg a vizsgázótól.
    3. Szakmai vizsga:
      Szakáganként eltérõ módon, írásban, szóban, gyakorlatban vagy speciális módon, pl. életmód-tábor kapcsán mérik meg a vizsgázók tudását. A vizsgázók értékelését 5 tagú vizsgabizottság végzi érdemjegy adásával.

    1997 júliusától 1999 márciusáig 1197-en nyújtották be jelentkezésüket egészségügyi modulvizsgára. A vizsgán már 210 fõvel kevesebben, 987-en jelentek meg. Sikeres vizsgát 927-en tettek, mely a vizsgázók 94%-át tette ki. Természetgyógyászati modulvizsgára 1458 fõ jelentkezett be, a vizsgán azonban már csak 1218 fõ jelent meg. A vizsgázók 94%-a itt is sikeresen vizsgázott.
    Ha összehasonlítjuk a két vizsgán megjelentek számát, a különbözet - 231 fõ - adja meg az egészségügyi végzettséggel rendelkezõk számát.
    A lemorzsolódás mindkét modulvizsgán magas. Az adatok azt mutatják, hogy a bejelentkezettek egy része (18 ill. 16%-a) a követelmények ismeretében meghátrál, késõbbre halasztja a vizsgákat, vagy el sem jön vizsgázni. Ez is mutatja, hogy bár a követelmények középszintû egészségügyi és természetgyógyászati ismeretek elsajátítását feltételezik, mégis sokan magasnak érzik a velük szemben támasztott elvárásokat.
    A szakmai vizsga adatait alapul véve elmondhatjuk, hogy a 10 szakon összesen 859-en tettek vizsgát. Közülük 734-en tettek sikeres vizsgát, és kaptak bizonyítványt. Õk azok a szakképesítéssel rendelkezõ szakemberek, akik az ÁNTSZ-tõl már kaphatnak mûködési engedélyt. A vizsgázók 85%-át teszik ki.

    A legtöbb vizsgázó, 331 fõ reflexológus szakon vizsgázott. Ez akiemelkedõen magas létszám azzal magyarázható, hogy a természetgyógyászati területeket alapul véve Magyarországon elsõként a reflexológia terjedt el. Továbbá ez az a szakág, amely a legegyszerûbben elsajátítható, kézzelfogható. A materialista emberek számára is leginkább elfogadható. A vizsgázók létszámát tekintve a második helyen a kineziológus szak áll. Itt 192-n tettek vizsgát. Esetükben a magas létszám a szigorúan szabályozott, szerzõi jogilag védett, egymásra épülõ tanfolyami renddel magyarázható.
    A legsikeresebb vizsgákat a fülakupunktúrás addiktológus ésszemtréner szakokon szerveztünk. Itt a megfelelés aránya 100%-os.A reflexológus szakon ugyanez az arány 93%, az alternatív mozgás-és masszázsterapeuta szakon 87%, kineziológus szakon 83%, az akupresszúra szakon 80%.
    A sikertelen vizsgázók számarányát tekintve az alternatív fizioterapeuta szakon a legmagasabb az arányuk, 100%. Ezen a szakon vizsgáztak a legkevesebben, csak 2 fõ, mindketten sikertelenül. Az életmód-tanácsadó szakon a sikertelen vizsgázók aránya 40%, a bioenergetikus szakon 32%, a fitoterapeuta szakon 28%.
    Visszatekintve az elmúlt két év természetgyógyászati vizsgáira,örömmel tapasztaltuk, hogy egyre több egészségügyi szakdolgozó tett sikeres szakmai vizsgát valamelyik szakterületen. Õk már az ember holisztikus megközelítése folytán felismerték, hogy a konvencionális és az alternatív módszerek egymást kiegészítve segítik az embereket egészségük megtartásában, illetve a megbontott egyensúly visszaszerzésében.
    Az egészségügyi szakdolgozó az ápolás területén is vállalkozhat. Mégis természetgyógyászati szakmai vizsgák letétele után lehetõségei jelentõsen bõvülnek. Az ápolóból vált akupresszõr, reflexológus, fitoterapeuta vagy pl. kineziológus nem csupán ápolást, hanem önálló gyógyítói munkát is vállalhat. Természetesen munkája során az orvosi konzultációt nem nélkülözheti. Az önálló gyógyító munka azok számára kínálkozik, akik éreznek magukban elegendõ önbizalmat és felkészültséget ahhoz, hogy az ápolás mellett önálló gyógyító feladatokat is ellássanak.
    Szerencsésnek érzem magam, hogy a természetgyógyászati vizsgák szervezése kapcsán ott lehettem egy nagyszerû, a jövõévezred felé mutató, jogilag is szabályozott gyógyító tevékenység indulásánál. Munkám során sok nagyszerû, segíteni akaró és tudó, szeretetet sugárzó emberrel találkoztam. Nagy szükségünk van rájuk!

    (A cikk az Egészségügyi Szakdolgozók XII. Kongresszusán elhangzott elõadás szerkesztett változata.)

    Galgóczyné Szalay Éva

    ETI

    Jogszabályi háttér
  • A Kormány 40/1997. (III. 5.) Kormányrendelete a természetgyógyászati tevékenységrõl.
  • A népjóléti miniszter 11/1997. (V.28.) népjóléti miniszteri rendelete a természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseirõl.

    1997. július - 1999. március
    Csak orvos által végezhetõ tevékenységek:
    • homeopátiás módszerek
    • manuálterápiás eljárások*
    • hagyományos kínai orvoslás
    • ájurvedikus gyógyászati eljárások
    • hagyományos tibeti gyógymódok
    • biológiai fogorvoslás
    • vér oxigenizálásán alapuló terápiák
    • neurálterápiás módszerek
    • méregtelenítõ módszerek
    • antropozófus orvosi módszerek
    • biorezonancián alapuló eljárások
    • csak diagnosztikai célú természetgyógyászati vizsgáló módszerek
    * gyógytornász felsõfokú szakképesítéssel rendelkezõ személy a gerincmanipulációs mûfogások kivételével.

    Orvosi és egyéb felsõszintû egészségügyi szakképesítés nélkül végezhetõ tevékenységek
    A. Csak szakképesítés megszerzése után végezhetõ ter- mészetgyógyászati tevékenységek:
    • akupresszúra
    • alternatív mozgás- és masszázsterápiák
    • életmód-tanácsadás és terápia
    • reflexzóna-terápia
    B. Vizsgával záruló továbbképzéssel megszerezhetõ képesítés után végezhetõ tevékenységek:
    • alternatív fizioterápiás módszerek
    • bioenergiát alkalmazó módszerek
    • fitoterápia
    • fülakkupunktúrás addiktológiai eljárások
    • kineziológiai módszerek
    • szemtréning-eljárások