Piramisok 2.

Az elmúlt időszakban több levelet is kaptam, melyek tévedésemre mutatnak rá, mely szerint felesleges így tárgyalni a piramisok építésének módját, hiszen azok vagy űrbéli lények vagy Isten által építődtek.

Az emberek jelentős része. nem veszi magának a fáradságot, hogy a jól ismert Kairóhoz közel eső piramisokon kívül, megismerjen más egyiptomi piramisokat is, vagy kezébe vegyen egy elfogulatlan könyvet.

A 91 db egyiptomi piramis magán hordozza a piramisépítés kialakulásának minden fokozatát. Felismerhetjük, hogy a piramisok építése apáról - fiúra, vagy dinasztiáról-dinasztiára szállva fokozatosan alakult ki. Az előző piramis építési hibáit kiküszöbölték a következő piramisnál. A piramisok méretét alapvetően a Nilus kiöntése határozta meg. Minél magasabb volt a vízszint, annál több volt a termés, és az adó, annál gazdagabb volt a király... Nézzük meg például Kheopsz fáraó nagyapjának piramisát, Sznofru fáraóét, aki Huni piramisát fejezte be (több piramis nem egyszerre épült, hanem más fáraók bővítgették, átalakították) és a Kheopsz piramisnál csupán néhány méterrel kisebb piramist épített. Itt látható Sznofru Médum -i piramisa:

  A 2. sz. magasítást és az 1 sz. mészkőlap borítást Sznofru csináltatta. A piramis teste és a mészkőborítás közti tér kőtörmelékkel volt kitöltve, ezért a kőlap borítás mostanra teljesen lehullott.

 Alapterülete eléri a Kheopsz piramisét.

Sznofru déli piramisa:

  Belső lépcsős mennyezetű kamrái ugyanolyan stílusúak, mint a Kheopsz piramis Nagy Galériája. Az északi oldalról nyíló alsó kamra falai megrepedtek, mivel ennek szélessége a , magasságához képest nagy volt. Ezért építették a Nagy Galériát, biztonsági okból, olyan keskenyre és magasra.

A Kheopsz piramis felső gránitból készült kocka alakú terét nem merték egy üres, magas kivágás alá tenni, hanem a kivágásba távtartó kőlapokat helyeztek. Elvileg lehetett volna a fenti ábra szerinti is. (Mint az apja piramisában.)

Dél Szakkara Dahsur felé. Elől az EL-Faraun masztaba, jobbra II.Pepi piramisa, hátúl balra Sznofru tört vonalú piramisa, hátúl középen Sznofru Vörös Piramisa látható.

Sznofru tört vonalú piramisa. Magassága megegyezik a Kheopsz piramisával.

A Tört Vonalú Piramis belső kamrái. A lejárat 30 fokban indul.

Sznofru Vörös Piramisa. (Ez Sznofru fáraó 3. piramisa.)

Giza. Elől a Kefrén piramis, jobbra a Szfinxhez vezető út. Hátúl a Kheopsz piramis déli oldala látható, Ré (Napisten) hajóját burkoló épülettel.

Abusir-i piramisok.( Giza és Szakkara között vannak.) (Ez már az V.Dinasztia.)

Beszéljünk egy kicsit a Kheopsz piramis "hibáiról":

  • Az alsó sírkamra befejezetlen. (nem mertek hozzányúlni az ősi sírhoz.)
  • A kamrák nem esnek egy vonalba, és eltérnek a piramis hossztengelyétől. (mert a felső áldozati kő van középen, csak mellé tudtak építkezni)
  • A "szellőzőaknák" egyes szakaszokon, megmunkálatlanok, csiszolatlanok maradtak. (nagy sietség volt az építkezés végén, közelgő rendszerváltozás miatt.)
  • A felső sírkamra északi "szellőzőaknája" nem egyenes. (ez itt valamit kikerűl, amiról még nem tudjuk mit.)
  • A király végül is nem kapta meg sírját a piramisban. A felső sírkamra szarkofágjában - ugy tünik - nem feküdt halott.(Kheopszot megbuktatták, a későbbi fáraók másik piramist építettek.)
  • Vissza az előző lapra * Vissza a főlapra. * Képtár a Mars felvételekből * Levelek, hozzászólások

    AltaVista
    Find this:

    Number of visitors from 2000.September 01 :

    Honlapjaim jegyzéke. | Tegyél a kedvenceidhez

    Copyright: Iván Szedő Megjegyzések és hozzászólásokat bármikor örömmel fogadok itt, E-mailben. Comments and suggestions are always welcome here by E-mail.