Digitális fényképészet

 

Home Up History Search Contents

 

Temporarily no English version! 

Az itt található néhány kép mellett a Galériában láthatók a legújabb, és archív képek!

Új, modern, érdemes bővítést ígér honlapom tartalmát illetően legújabb érdeklődési területem, a digitális fényképezés. Az oldal látogatottságát mérő StatCenter alapján ezt az oldalt már magyar nyelven írom, talán a későbbiekben lefordítom angolra is.  

Ez én vagyok, fényképezés közben

A galériában található fényképek még a hagyományosan kidolgozott képek szkennelt változatai, ami egyet jelent a pocsék minőséggel. A Fogarasi-havasokban készült képek szintén az előző megoldással lettek publikálva, hiszen a magashegyi túrára sajnáltam elvinni a digitális fényképezőgépet. 

Készülék: OLYMPUS Camedia C-2500L digitális fényképezőgép a fegyverem:

Olympus C-2500L

A készülék megvásárlása (logisztika) Németországban történt, így, aki tudja, hogy mennyibe kerül egy ilyen gép nálunk, megnyugtatom, hogy nem annyiért vettem. A képeket általában HighQuality módban készítem, így lehetővé válik akár 10X15-ös papírkép kidolgozása is. A fényképező kezeli mind a SmartMedia, mind a CF rendszerű memóriakártyákat, én jelenleg SM-át használok, összesen 48 Mb-ot (32+16). SuperQ módban ez 300 darab, jó minőségű kép tárolását teszi lehetővé. Érdekessége a gépnek a háromszoros optikai zoom és a 2,5 megapixeles progresszív CCD lemez. A nagy color-TTF kijelző miatt sajnos sűrűn kell az akkumulátorokat. A szupermakro mód lehetővé teszi 2 cm-re elhelyezkedő tárgyak megörökítését is!!! Ez SHQ módban teljes zoom (+egy kis digitális besegítés) exponálással azt jelenti, hogy pl. egy kis bogárkáról is igen részletes képet ad!  

Témáim: végső soron azt mondhatom, hogy meglátom a fotogenitást a plazmagömbtől fogva a mozdonykerékben is, tehát minden, ami fényképezhető

Nagyfeszültségű plazmagömb

Kritika: mint minden digitális - CCD lemezre dolgozó - camera, ennél is jelentkezik a kívánt kandelaintervallumon történő exponálásnál a beszemcsésedés. Sötétben, vaku használata nélkül történk képeknél az utólagos expokorrekció bár növeli a gammát, mégis igencsak "látható" pixeleket kapunk, a rossz értelembe véve. Megoldás persze a programautomatika mellőzése, manuális beállítás. Az automata ugyanis ISO 200-ra néha 400-ra állítja virtuálisan a CCD-t, ami persze már töredezett képet ad. Másik, korán sem súlyos jelenség a hosszú expozíció alatt, mozgó tárgyak képén jelentkező beszaggatás. A következő kép késő este, (természetesen vaku nélkül) hosszú rekeszidővel (1 sec) készült, és egy elszáguldó, Warburg gyártmányú személyképjármű hátsó helyzetjelzőjének elmozdulását ábrázolja az expozition alatt:

 

A nagy méretű változaton eléggé szignifikáns, ahogy a csík kb. 1 mm-es szaggatott vonalakként áll össze. Nem nagy probléma, de érdemes foglalkozni vele. Az SHQ képet egyébként A4-es papírkép-előhívatás esetén is olyan jó minőség jellemzi, hogy szemmel nem lehet észrevenni a képpontokat. A reklám része: elvittem CD-n előhívatni néhány képet. Végeredmény: a hagyományos filmnél olcsóbban, igen jó minőségű (kontraszt, élesség) képeket kaptam. 2,5 Mpixel felbontású képet PhotoShop-ban fel lehet tuningolni 10 Mpixelre, ebből pedig A4-es kép bőven készíthető. 

Minőség: a fényképező 1712X1368 felbontású (2,5 Mpixel) és 24 bit színmélységű képeket készít. SHQ módban így egy kép kb. 3 Megabájtos lesz még Jpg formátumban is!!! A honlapra lebutított, összetömörített, zsugorított képeket rakok fel, hiszen a minőség még mindig élvezhető képernyőn keresztül, továbbá a kb. 10 kB-os kép egy-két másodperc alatt le is töltődik! Nagyítás persze nem lehetséges! 

Fényképeim közül néhányat fotópályázatra is el szoktam küldeni, így egyik olaszországi képem például szép eredményt hozott:

Olaszország - Garda-tó és vidéke

Érdekel még a számítógépes képfeldolgozás is, mint pl:

 

Valamennyi fénykép pillanatokon belül felkerül a világhálóra!!!

 

Strongly recommended: Internet Explorer 5.5 and 800x600 resolution! 
Send mail to [email protected] with questions or comments about this web site.
Last modified: 2001-10-24