Izrada tiskanih pločica foto postupkom
 

Moja iskustva sa izradom tiskanh pločica foto postupkom su kratkoga vijeka, iz više razloga. Uvijek mi je trebalo na brzinu izraditi pločicu, a nikad nisam imao ništa pripremljeno da sam to uradim, i tako sve dok jednog dana nisam sam odlučio poduzeti neke konkretne korake oko toga. No međutim prvi pokus pretvorio se u totalni neuspjeh, onda opet i drugi pokušaj, pa sam opet na jedno duže vrijeme prestao o tome razmišjlati. Dok jednog dana ipak nisam odlučio da stvarno stanem na kraj toj problematici. Od ideje do ostvarenja prošlo je svega nekoliko dana i rezultati su zaista bili odlični. Bitno je zaozbiljo prihvatiti se posla i uspjeh je neizbježan. Ovdje ću detaljno opisati fotopostupak kako ja to radim (doduše amaterski, ali sasvim zadovoljavajuće, za kvalitetnje stvari se ipak radije obratim majstorima) . To pod detaljno mislim na konkretne slike, konkretno vrijeme i konkretne tekućine i omjeri.

Radim sa programom Eagle V4.01 i V4.08. Pločicu napravim tako da je laserski isprintam na prozirnoj foliji i to barem tri puta tako da skicu pločice preklopim jednu na drugu tako da nema šanse da slučajno svjetlost prodre preko tiskane veze ukoliko je priter malo slabije iscrtao koju vezu, a također zato jer ipak svjetlost kroz jedan sloj laserskog printa može prodrijeti.

Evo niže se može vidjeti već gotov film koji je već namješten na staklu i pripremljen za osvjetlljavanje.

 

Također može se vidjeti kako su preklapane print folije jedna na drugu i fiksirane su selotep trakom. No da ne brzam krenim izpočetka.

Uvijek je najveći problem bio sa ćime osvijetliti film. Ako se koristi obična žarulja koja je najdostupnija, kakvu uzeti i na kojoj udaljenosti osvjetljavati, jer ako je preblizu onda se javlja i velika vrućina koji isijava žarulja, a ako je predaleko onda je intenzitet svjetla preslab. Uzeo sam kompromis i to takav da sam ipak žarulju stavio jako blizu, ali višak topline odvodim ventilatorom. Dolje na slici se vidi komora koju sam napravio od aluminijskog lima. Veličina komore za osvjetlavanje je odprilike kao papir formata A4. Upotrebljene su dvije gljivaste žarulje od 60W sa usmjerenim, svjetlom i vremenski timer kako ne bih morao stalno biti u brizi sa vremenom.

Komora izgleda kao neka kutija sa prilazom sa jedne strane gdje se moze stavljati pločica i film. Sa lijeve strane nalazi se ventilator i timer:
Što se tiće tiskanih pločica ne koristim se nikakvom fotopripremom, mislim na fotosaprej itd. nego kupim gotove fotooslojene. Mogu se nabaviti u raznim dimenzijama i cijena je prihvatljiva tako da se ne isplati mučiti se sam sa sprejanjem sušenjem itd. Cijena ovdje u mojem kvartu je negdje oko 10Kn za decimetar kvadratni. Evo naprimjer ovo je jedna gotova oslojena pločica koja je zastičena folijom.
Sada znači imamo pripremjen film koji smo barem tri puta laserom isprintali na prozirnoj foliji i preklopili jedno na drugo:
Sada u zamračenoj prostoriji odlijepimo zaštitnu foliju sa tiskane pločice, stavimo na nju film sa staklo i pripremimo ispod žarulja za osvjetljavanje. Trebam napomenuti da je potrebno nabaviti što tanje staklo tako da refleksija bude što manja. Ja koristim staklo od jedno 2.5 mm. Kad smo sve pripremili idemo na osvjetljavanje.

Udaljeost žarulja od stakla je 6 cm. i osvjetljavanje traje 4 minute i 10 sekundi.

Za to vrijeme dok se film osvjetljava trebamo pripremiti tekučinu za razvijanje pločice nakon osvjetljavanja. Koristim slijedeće stvari.

Lijevo - FLUX je zapravo tekučina za odštopavanje odvodnih cijevi. Naime ona u sebi sadrži 19% natrijeve lužine koja nam je potrebna. Konkretno proizvođač je Meteor - Đakovo (malo reklame) i pola litre ovoga stoji nešto manje od 10 Kn. U sredini je koncentrat 30% H2O2 odnosno vodik peroksid. Može se nabaviti u svakoj boljoj ljekarni i stoji oko 45 Kn za litru. Jako veliki oprez kod ovoga jer je peroksid i jaki otrov i jaka kiselina. Čisto desno nije karnister sa gemištom nego industrijska solna kiselina 33%, porijeklo i cijena nepoznati - imam je već duže vrijeme. (zapravo porijeklo znam ali nesmijem da kažem).

Dakle sada kada smo upoznali skupinu tih otrova, trebamo prvo pripremiti tekučinu za razvijanje filma. To se radi na taj način da se u plastičnu posudu stavi 10mL fluxa i 160mL obične zagrijane vode. odnosno odnos 1:16 i to je to. Dok smo to pripremali mikrovalna je vec odzvonila i pločicu možemo izvaditi. oprezno je odvojimo od stakla i negativa te je stavimo u posudu za razvijanje. Samo razvijanje traje svega par minuta i vidjet ćemo kako se pojavljuju prvi konturi tiskane pločice, dok onaj dio koji je bio osvjetljen nestaje. Slobodno malo protresemo posudicu kako bi razvijanje išlo brže. Treba napomenuti da ukoliko je tekučina hladnija razvijanje će biti sporije i suprotno ako je toplija razvijanje je brže. Sada kada ja proces razvijanja gotov pločicu treba dobro oprati sa tekučom vodom i osušimo. Takva pločica može bez problema stajati tako da ukoliko nije potrebno ne mora se odmah staviti na jetkanje nego se može jednostavno spremiti. No mi ćemo naravno krenuti dalje.

Za jetkanje su nam potrebni peroksid i karnister sa solnom kiselinom. Naravno tu je i nezaobilazna H2O. Sada pripremimo slijedeću mješavinu. 10mL proksida, 10mL solne i 20mL vode. Znači omjer 1:1:2 Stavimo sada pločicu u tu pripremljenu tekučinu i počinje proces jetkanja:

NAPOMENA: i kod razvijanja i kod jetkanja javljau se otrovne pare tako da treba sve raditi u jako provjetrenim prostorijama ili najbolje vani na zraku!!!

Kada je jetkanje završeno - kao sada ovo na slici oprezno treba izvaditi pločicu, oprati je u tekučoj vodi i dobro izribati kako bi se skinuo film na ostatku bakra. Ja to napravim sa vimom za kučanstvo.

I to je to. Mislim da bušiti svatko zna i bez pomoći. Naravno a što se tiče završnog lakiranja - po volji. Kupite neki lak u dućanu sa elektronikom ne znam preporučiti jer se baš ničeg ne mogu trenutno sjetiti. Ako sam negdje bio nejasan pitajte!