POVIJEST RADIOKLUBA "OSIJEK"  

Organizirano okupljanje u cilju osnivanja DRUSTVA RADIOAMATERA odrzano je 14. prosinca 1947. godine. Pri osnivanju nazocni su bili : Mirko Poznan, Dragica Makaric, Antun Ribaric, Branko Runje, Bozidar Pasaric, profesor Bistric, Ivancevic, Matic, Jani, Diklic i Bogojevic. Radioklub u pocetku radi u prostorijama u Zupanijskoj ulici gdje nisu postojali ni osnovni uvjeti za rad. Koncem 1948. g. preseljavamo u nove prostorije na uglu Radiceve i Gunduliceve ulice.  

U to vrijeme osnovna aktivnost u Klubu bila je strucno osposobljavanje clanova. Interes za radio tehniku u to vrijeme bio je velik. Po posebnim programima odrzavani su pocetnicki (A) i napredniji (B) tecajevi. Uz teoretski dio iz osnova elektro i radio tehnike tecajevi su obuhvacali i prakticnu gradnju. Prva konstrukcija bio je detektorski prijamnik, zatim ispravljac i jednocjevnik. Napredniji B tecaj obuhvacao je izgradnju dvocjevnog prijamnika, NF pojacala ili pak trocjevnik.

Pocetkom 1949. g. otpoceo je sa radom razglas u Osijeku. Linija razglasa iSla je Radicevom ulicom, prema Kapucinskoj i preko cijelog korza sve do Trga. Razglas se odrzavao sve do pocetka 60-tih i u to vrijeme bio je jedan od osnovnih izvora novcanih sredstava za Klub. Posao oko razglasa dugi niz godina vodio je pok. Dragutin Gejer.

Pocetkom 1950.g. Klub preseljava u nove prostorije u Strosmajerovu uliciu br. 1 a koncem 1951. g. seli u Kapucinsku ulicu (sadaSnji prostor Slavonske banke). Zbog povecanih aktivnosti i broja clanova kao i povoljnijih uvjeta rada, 1955. g. Klub dobiva novi odgovarajuci prostor u Strosmajerovoj 6 u potkrovlju. Ovdje ostaje sve do 1968. g. Lokacija u samom centru grada i broj prostorija (7) sami za sebe govore o odlicnim uvjetima za rad Kluba.

1954. g. signali klupske radio postaje krecu u eter. Te godine otpocela je izgradnja klupskog predajnika za KV. U ono vrijeme sagraditi suvremeni odaSiljac za radioamaterske opsege zbog nedostatka materijala bilo je pravo umijece. Voditelj projekta izgradnje odaSiljaca bio je g. Pasaric. OdaSiljac je imao snagu oko 80 W inputa. Sa tim odaSiljacem odrzano je stotine tisuca radio veza.

Prvi seminar za amaterske radio operatore pripravnike odrzan je 1955. g. Sa darom je zapocela i primopredajma sekcija (PPS). Ovo je uvjetovalo i daljnju ekspanziju Kluba. Svake godine odrzavaju se tecajevi za radioamaterske operatore pripravnike, a kasnije i nekoliko tecajeva za operatorske II klase.

Operator pripravnik je u to vrijeme mogao raditi samo telegrafijom na 80 i 40 metarskom podrucju i to sa klupske postaje. Nakon Sto je dobio QSL karte iz 25 razlicitih zemalja svijeta, ostvario je uvjete za III operatorsku klasu i osobnu pozivnu oznaku. Poslije 50 potvrdjenih zemalja po DXCC podjeli kandidat je polagao strucni ispit za radioamaterskog operatora II klase. Ako je dobio i diplomu DXCC ARRL mogao je raditi osobnom postajom do 200 W.

Tih godina snaga odaSiljaca bila je 50 W inputa, prijamnik je u odnosu na danaSnje izgledao smjeSan a antena i bila windom. Odrzati DX vezu na 80 metarskom opsegu bilo je pravo umijece. Krajem 50-tih kada smo uspjeli odrzati prve radio veze na 80 metara sa USA u Klubu je napravljena mala svecanost, jer tada je to bilo na granici moguceg.

Prostorije PPS-a uvijek su bile pune. Pedesetak operatora trazilo je svoje "mjesto pod suncem radio valova". Godinama se radilo po rasporedu, vremenski ograniceno na 2-3 sata po operatoru. Pocetkom 60-tih u jednom natjecanju tijekom mjeseca ozujka, klupska postaja neprekidno je radila cijeli mjesec. Tom prigodom odrzano je preko 3000 radio veza, Sto je tada bio veliki uspjeh.

1962. g. prvi puta Klub kupuje "tvornicki" prijamnik SK6 sa 6 elektronki. Uredjaj je imao sve amaterske opsege 0d 160-10 m. Bila je to "revolucija" u radu PPS-a.

Rad na 144 MHz bio je novi izazov. Napravljen je predajnik s kvarcom u oscilatoru, anodnim modulatorom i ispravljacem. I ovaj puta javlja se problem prijamnika pa zamiSljena UKV linija nije nikada proradila. Tek 1966. g. nabavljen je tada popularni "Contest 25" pa su odrzane prve veze na UKV.

1967.g. na inicijativu Narodne tehnike grada Osijeka kupuju se danaSnji prostori u kojima je smjeSten i naS Klub a slijedece godine, nakon preuredjenja Klub seli u Tvrdju u Dom tehnike. Krace vrijeme trajala je prilagodba novoj lokaciji a potom se u Klubu priSlo ozbiljnom radu. 1969. g. kupljen je uredjaj "trio TS 510", svake godine organiziraju se tecajevi. Ozbiljnije se ukljucujemo u natjecanja, domaca pa svjetska. Ostvarena su znacajni plasmani u natjecanjima kao Sto su CQ WW, WPX, All Assian, ARRL i druga. Prva "ekspedicija" i natjecanje bila je 1965.g. na Papuk (905m). Slijedecih godina organiziraju se natjecanja sa lokacija Banovo Brdo (Baranja) i Cvorkovac (kod Dalja).

Polovicom 70-tih nabavili smo bolje uredjaje: FT 277 i FL2277, Europa B a zatim slijede FT-221, FT-225. Montiraju se i prvi radio repetitori R2, R8 i R0.

80-tih godina ostvarujemo lijepu suradnju sa radioklubom "Korcula". U suradnji sa njima organiziramo ekspediciju na brdo Sv. Ilija iznad Orebica sa pozivnom oznakom 4N2KO. Zatim se organizira rad sa brda Hum iznad Vele Luke. Posebno su vrijedne ekspedicije na Palagruzu 1988.g. sa pozivnom oznakom 4N9P kao i 1989.g. ekspedicija na Lastovo 4N46L.

Osim ovih aktivnosti preko radioamatera se nabavljaju lijekovi, koriste se naSe usluge u neprilikama kao Sto su potres 1964.g, poplave 1965. g. sustav dojavljivanja protiv pozara na Jadranu. Klub je imao znacajnu ulogu u potpori odrzavanja Europskog prvenstva u streljaStvu EPSO 1985.g. Potrebno je joS naglasiti i nekada vrlo uspjeSan SKED na R2 u organizaciji Kluba. Klub je na Sirem podrucju bio poznat i po nekad vrlo popularnim radioamaterskim zabavama u Bastionu. Posebnu ulogu naS Klub ima za Sire podrucje Osijeka i Slavonije i Baranje. Kroz naS Klub proSlo je puno radioamatera iz drugih mjesta. Uz viSe sekcija Kluba u samom gradu iz Kluba su se osamostalili drugi radioklubovi ("Josipovac" 9A1CRJ , "Cepin" 9A 1AW, "Dario Dujmovic" Dalj 9A1CRD, "Laslovo", koji se ugasio). Pomoc je Klub pruzao i drugim klubovima, narocito posljednjih godina za vrijeme i neposredno poslije domovinskog rata.

Zbivanja od pocetka 1991. godine pa do kraja domovinskog rata odredila su i uvjetovala i rad Kluba. No nakon rata broj clanova i aktivnosti su u znatnom usponu.

Tijekom 1996.g. uz prigodu prvog spomena imena grada Osijeka (800 godina) Klub je radio posebnu pozivnu oznaku 9A800OS (odrzano preko 10.000 radio veza). Za odrzane veze slali smo prigodne QSL karte. Iste godine sa rezultatom od 8.000.000 poena u natjecanju CQ WW SSB ostvarili smo znacajan rezultat (7.260 radio veza za 48 sati). U natjecanju su nam pomogli radioklubovi BeliSce i Josipovac.

1996. i 1997. g. uspjeli smo nabaviti kratkovalnu antenu KT 34 XA, dvije antene Tona za 70 cm, predpojacalo za 70 cm, suvremeni elektronski taster i durgu opremu.

1997. godine Klub proslavlja 50 godina uspjeSnog rada.

 Uz vec spomenuta imena osnivaca abecednim redom nabrojat cemo neke clanove Kluba koji su svojim neprekidnom radom od 15 i viSe godina pridonijeli uspjehu Kluba:

BABIC IVAN

KUDELJAS MIRKO

REBA BRANKO

BALAZ STJEPAN

KUJUNDZIC MILA

RECIC MARIJAN

ALEKSANDER BELLIAN

KURSAR LJUBOMIR

SABADJIJA MIRKO

BELJO JOSIP

LOCI TOMISLAV

SMOLJO ANDJELKO

BUCONJIC IVAN

MADJERIC MIROSLAV

SOLANOVIC JOSIP

CALIC ANTUN

MANDIC SLAVKO

SPAJIC KRUNO

CUTI IVICA

MARTINOVIC DELIMIR

STRNAD JOZA

DRTIK IVICA

MIOCEVIC ZLATKO

SARCEVIC IVAN

FERIC ADAM

MRKONJIC ZELJKO

SPANIC STJEPAN

FERIC KRUNOSLAV

NOVAK ZIVKO

STAMFEL BRANKO

IHAROS DRAGO

POLOVCIK MARIJAN

STIFAN ROZALIJA

ILIN DRAGUTIN

PIVAC MILJENKO

STOK VILIM

JERKOVIC ANDJELKO

POSAVEC LOVRO

VEHABOVIC SAFET

KASER MIRKO

PRISUDA ZVONKO

VIDAKOVIC ZVONKO

KATA ZONKO

RADETIC DRAGO

VIDANOVIC PETAR

KOKORIC FRANJO

RADIC FRANJO

VUKOVIC JOSIP

KOVAC RUDOLF

RAGUZ IVAN

ZAJIC DRAGOMIR

 KRNJETA SLOBODAN

RAUHER DRAGUTIN

ZLOMISLIC MIHAJLO

 POCETNA STRANICA